تيترآنلاين - 65 درصد شکایات مردم از پزشکان مربوط به جراحی‌های زیبایی است - نسخه قابل چاپ

65 درصد شکایات مردم از پزشکان مربوط به جراحی‌های زیبایی است

16 مهر 1390 ساعت 8:15

ما یک بیماری داریم به نام مورفوفوبیا یعنی ترس از بد شکلی. این دسته از افراد ایرادات جزئی در بدن خود را خیلی بزرگ می‌بینند


یک متخصص گوش و حلق و بینی گفت: با توجه به مشاهدات می توان گفت حدود 65 تا 70 درصد شکایتهایی که به نظام پزشکی می‌رسد بیشتر در زمینه جراحی زیبایی و پلاستیک است که یک سوم این شکایتها هم به جا و درست است. 

ابراهیم ‌رزم‌پا در گفت‌و‌گو با فارس در مورد طراحی‌های فرم‌بینی برای جراحی زیبایی افراد اظهار داشت: اینکه قبل از عمل زیبایی بینی (راینوپلاستی) پزشک فرم بینی را به صورت کامپیوتری روی صورت بیمار طراحی می‌کند بسیار کار اشتباهی است. چون در علم پزشکی گارانتی تضمینی 100درصدی نداریم.

وی اضافه کرد: این کار توقعات بی‌جا ایجاد می‌کند که خود زمینه‌ساز شکایت‌های پس از جراحی است چرا که فرد عنوان می‌کند که پزشک بینی به این شکل به من نشان داده ولی به فرم دیگری در آمده است.

رزم پا افزود: البته طراحی به مفهوم اینکه مشکلات روی عکس برای فرد توضیح داده شود تا از عواقب احتمالی عمل آگاه شود کار مثبتی است ولی تضمین 100درصدی بر اساس تغییرات فوتوشاپی کار اشتباهی است.

وی در پاسخ به اینکه چه کسانی نباید جراحی زیبایی بینی انجام دهند گفت: کسانی که بینی آنها مشکل عمده و بارزی ندارد. یا افرادی که انتظارات مبهم دارند به هیچ وجه نباید دست به این کار بزنند.

این متخصص گوش و حلق و بینی گفت: ما یک بیماری داریم به نام مورفوفوبیا یعنی ترس از بد شکلی. این دسته از افراد ایرادات جزئی در بدن خود را خیلی بزرگ می‌بینند و اگر تحت مشاوره پزشکی قرار گیرند می‌توان جلوی پیشرفت بیماریهای خطرناکی مثل اسکیزوفرنیا را در آنها گرفت.

وی گفت: مخصوصاً در مردان توصیه می‌شود پزشکان قبل از انجام جراحی زیبایی این افراد را پیش یک مشاوره روانپزشکی بفرستند چون ممکن است برخی افراد به دلیل مشکلات و شکست‌هایی که در زندگی داشتند به جراحی‌های زیبایی مانند جراحی بینی رو بیاورند که با وجود نتیجه مثبت عمل باز هم ناراضی باشند که به دلایل کمبودهای قبلی است.

این متخصص گوش و حلق و بینی اذعان داشت: در بررسی پرونده‌های که در پزشکی قانونی انجام شد و کارهای تحقیقاتی مشخص شد که حدود 70 درصد بیمارانی که شکایت می‌کنند به دلیل این است که انتظاری که از عمل داشتند با ذهنیت پزشک فرق می‌کند.

رزم‌پا در مورد میزان شکایت از جراحی های پلاستیک نسبت به سایر تخصص ها به نظام پزشکی گفت: اطلاع دقیقی نمی‌توان داد ولی شاید بتوان گفت حدود 65 تا 70 درصد شکایتی که به نظام پزشکی می‌رسد بیشتر در جراحی زیبایی و پلاستیک است.

وی گفت: حدود یک سوم شکایات ممکن است به جا باشد چرا که در حوزه جراحی پلاستیک افراد غیر متخصص و غیرکارشناس هم وارد می‌شوند و ممکن است مشکلاتی پیش بیاید.


کد مطلب: 3286

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdca.anek49nui5k14.html?3286

تيترآنلاين
  http://titronline.ir