تيترآنلاين - ورود 7 میلیون گردشگر خارجی در سال و چند نکته - نسخه قابل چاپ

ورود 7 میلیون گردشگر خارجی در سال و چند نکته

آفرینش , 20 اسفند 1390 ساعت 12:06

چندی پیش رئیس سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایران را امن ترین کشور دنیا دانست و اعلام کرد بر اساس نظر سنجی های صورت گرفته، گردشگران خارجی قبل از ورود به ایران 25 درصد از وضعیت امنیت ایران راضی هستند ...


چندی پیش رئیس سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایران را امن ترین کشور دنیا دانست و اعلام کرد بر اساس نظر سنجی های صورت گرفته، گردشگران خارجی قبل از ورود به ایران 25 درصد از وضعیت امنیت ایران راضی هستند اما هنگام خروج از کشور میزان رضایت مندی این افراد از امنیت موجود در ایران، به 95 درصد افزایش می‌یابد.

در این بین امیدواری این مقام دولتی برای ورود هفت میلیون گردشگر خارجی به کشور نکته ای قابل تامل است. نکتهای که هر چند بیشتر نگاهی آرمان گرایانه به بخش گردشگری است و به نظر نمی رسد نیز در سال آینده عملی گردد. چرا که در راه توسعه ورود گردشگر به ایران چالشهایی افرون وجود دارد .

اگر به موانع و چالشهای افزایش ورود گردشگران به ایران نگاهی داشته باشم باید گفت بسیاری از این موانع همچنان وجود داشته و دارد . یعنی جدا از ناتوانی کشور در دیپلماسی عمومی و استفاده مناسب از رسانه ای قدرتمند خارجی و داخلی برای دعوت گرشگران خارجی به کشور عموما ما نتوانسته ایم تصویری مناسب از کشورمان و جاذبه های گردشگری آن در ذهن مخاطبان خارجی ایجاد کنیم. چه اینکه اکنون نیز هنوز بسیاری در جهان هستند که با توجه به نوع جهت گیری رسانه ها بر ضد کشور ایران را با نگاهی غیر واقعی( سرزمینی خشک، عقب مانده و...) می بینند.

گذشته از این بی گمان هر چند در دستور بودن لغو روادید با 60 کشور دنیا و تامین امنیت مناسب در کشور میتواند کمکی به ورود 7 میلیون گردشگر به کشور داشته باشد، اما باید گفت به راستی تا چه حدی پتانسیل ها و امکانات گردشگری ما در این زمینه مهیا و آماده است .

در این بین آیا صرف تامین امنیت و لغو رواید ما میتوانیم به ورود گسترده و میلونی گردشگر به کشور کمک کنیم ؟ در پاسخ باید به این نکته اشاره کرد که مسلما در گذشته بسیاری از کشورها با لغو روادید و امنیت مطلوب نیز نتوانسته اند گردشگرانی را جذب کنند. بلکه باید اشاره کرد ورود گردشگر به کشور آنهم در حدود 7 میلیون نیازمند بسترسازی مناسب از جمله جایگاه ای گردشگری مناسب، هتل های مناسب و... است امری که عملا در کشور ما چنان به چشم نمی خورد.

علاوه بر این هر چند برخی معتقدند که جذب گردشگر از چین به تنهایی می تواند صنعت گردشگری کشور ما را متحول کند اما آیا تنها لغو ویزا دغدغه گردشگران کشوری مثل چین را به کشور رهنمون میکند؟ و آیا در زمانی که بهترین و لوکس ترین خدمات گردشگری و...در دوبی ، ترکیه و کشورهای اروپایی به گردشگران خارجی داده میشود به اماکن گردشگری رها شده و در معرض تخریب ما سری خواهند زد؟


کد مطلب: 4301

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcj.yexfuqetvsfzu.html?4301

تيترآنلاين
  http://titronline.ir