تيترآنلاين - آقاي رئيس جمهور دغدغه هاي مردم راجدي بگيريد - نسخه قابل چاپ

آقاي رئيس جمهور دغدغه هاي مردم راجدي بگيريد

محمد سعيد احديان

خراسان , 6 بهمن 1390 ساعت 13:05

هنگامي که مردم اين جمله مشهور آقاي احمدي نژاد که « دلار 900 تومان هم نمي ارزد » را بيان مي کنند لبخندي تلخ به لبانشان نقش مي بندد


آقاي احمدي نژاد در جلسه معارفه رييس سازمان ميراث فرهنگي شرکت کرد و در اين جلسه عملکرد مشايي رئيس اسبق اين سازمان را بي نظير توصيف کرد اگر به سايت رسمي رئيس جمهور مراجعه کنيد مي بينيد که غير از شرکت و سخنراني در اين مراسم،افتتاح شبکه نمايش، ثبت جهاني تعزيه، مصاحبه با شبکه تلويزيوني مکزيک، رونمايي از برخي محصولات ايران خودرو، شرکت در جشنواره رازي، مصاحبه با روزنامه اي از اکوادور، سفر به آمريکاي لاتين و مراسم معارفه دستيار ويژه ، برنامه هايي بوده است که از رئيس جمهور در يک ماه گذشته درفضاي رسانه اي مطرح شده است.

اما در همين ايام مردم درگير دغدغه هاي ديگري بعنوان مسائل اصلي شان بودند که به نظر مي رسد ارتباطي با اين فعاليت هاي رسانه اي شده رئيس جمهور ندارد به چند مثال در اين زمينه اشاره مي کنيم:

*چندين روز متوالي جدالي بين وزارت بازرگاني، گمرک و وزارت صنعت به صورت کاملا رسانه اي در منظر مردم صورت گرفت و در نهايت نيز مشخص نشد کدام بخش از دولت در واردات بي رويه ميوه کوتاهي کرده است که منجر به از بين رفتن زحمات و سرمايه گذاري بسياري از باغداران شد.

* مدت ها است اخبار متناقضي از نرخ سود سپرده مطرح مي شود شوراي پول و اعتبار چندبار افزايش اين نرخ را تصويب کرد اما هربار گفته شد که رئيس جمهور مخالف اين افزايش بوده است لذا خبر اين مصوبه تکذيب شد در طول اين مدت نه رئيس جمهور و نه سخنگوي اقتصادي ايشان موضع رسمي دولت را اعلام نکردند و از همه جالبتر بعد از مدت ها حرف و حديث و ابهام، وزير اقتصاد به عنوان سخنگو روز گذشته از مخالف نبودن آقاي احمدي نژاد با اين تصميم سخن گفت و مشخص نشد که اگر اينگونه است پس دليل اين همه تناقض گويي و تاخير در تصميم گيري چه بوده است؟

*وضعيت توليد کشور- بخوانيد اشتغال- در شرايطي است که اگر فکري به حال آن نشود نه تنها به ايجاد 2.5 ميليون شغل وعده داده شده توسط رئيس جمهور نمي رسيم بلکه بايد منتظر بيکاري هزاران نفر که پيش از اين شاغل بودند باشيم و روشن است که بيکارشدن افرادي که پيش تر شاغل بودند و طبيعتا زندگي و خانواده تشکيل داده اند چه مشکلاتي ايجاد مي کند.

*هدفمندي يارانه ها که آغازي ستودني داشت و در کارنامه دولت بعنوان نقطه اي درخشان ثبت شد از وضعيتي آشفته رنج مي برد مردم وعده غيرکارشناسي ارزان شدن قيمت ها را مطالبه مي کنند و توليد کننده ها ازافزايش هزينه هاي تمام شده خود و ناتواني از ادامه فعاليت خود در صورت عدم افزايش قيمت ها صحبت مي کنند و نه تنها هيچ کس نيست که تکليف ها را روشن کند (بعنوان مثال وضعيت قيمت شير) بلکه رئيس جمهور بدون آنکه زيرساخت هاي اطلاعات دقيق خانوارها روشن باشد از اجراي مرحله دوم هدفمندي و حذف ده ميليون خانوار صحبت مي کند و بر نگراني ها و دل مشغولي ها مي افزايد.

*قيمت طلا که داستاني جالب دارد به گونه اي که اين روزها حتي دانش آموزان دبستاني درباره وضعيت لجام گسيخته قيمت سکه صحبت مي کنند مدتي قيمت ها اضافه مي شود و يک روزناگهان کاهش قيمت ها روبرو است و دوباره افزايش آغاز مي شود و همه متحير مانده اند که پس اين دولت کجاست و چرا اقدامي نمي کند و ثبات را به بازار سکه بازگرداند و اين سوال هميشه مطرح مي شود که چرا از آن رئيس جمهور پرکار خبري درباره اين مسائل به گوش نمي رسد.

*وضعيت آشفته قيمت ارز نيز همانند قيمت سکه نيازي به توضيح ندارد هنگامي که مردم اين جمله مشهور آقاي احمدي نژاد که « دلار 900 تومان هم نمي ارزد » را بيان مي کنند لبخندي تلخ به لبانشان نقش مي بندد و اين لبخند وقتي رئيس کل بانک مرکزي از وعده هاي جديدش سخن مي گويد به تمسخر مي گرايد ظاهرا مردم به اين باور رسيده اند که سخنان مسئولين اقتصادي را بايد با "افعال معکوس" تصور کنند.

اولويت هاي کاري رئيس جمهور و دغدغه هاي واقعي مردم

اگر برنامه هاي اعلام شده رئيس جمهور در يک ماه گذشته را کنار دغدغه هاي مردم بگذاريم و با "نگاهي خوشبينانه" - تاکيد مي کنم با نگاهي خوشبينانه- آن را بررسي کنيم نتيجه اي که ايجاد مي شود اين نکته است که افکارعمومي - درست يا نادرست- اين احساس را دارند که دولت يا رئيس ندارد يا رئيس جمهور، خود را درگير کارهاي حاشيه اي کرده است. مردم ديگر نگراني هاي شان را نه تنها در عملکرد بلکه حتي در اظهارات رئيس جمهورشان نمي بينند.

مردم شاهدند مدت ها مسئولين دولتي با يکديگر دعواي رسانه اي مي کنند اما فردي که منتقدان يکي از نقاط ضعفش را انتخاب وزيراني تابع مي دانستند گويي حتي تيتر اول روزنامه ها را يا نمي خواند يا نمي خواهد بخواند و اجازه مي دهد اختلافات رسانه اي وزراي کابينه اش با روح و روان مردم بازي کنند.مردم شاهدند روز به روز بلکه لحظه به لحظه قيمت هاي ارز ساعت مي زند و بالا و پايين مي رود و همزمان مي بينند که رئيس جمهورشان با پشتوانه 24 ميليون راي تنها ناظر است و بيشتر درگير جلسات افتتاح و معارفه و ثبت جهاني است.

مردم وضعيت نابسامان قيمت کالاهاي اساسي را مي بينند و متوجه نمي شوند چرا همچنان عالي ترين مديراجرايي کشور بعنوان مسئول ستاد هدفمندي يارانه ها وضعيت بازار را در نقطه بهينه اش که هم مصرف کننده و هم توليدکننده کمترين هزينه را بپردازند تثبيت نمي کند. مردم مي بينند مدتي کوتاه بعد از اينکه سرشماري سراسري صورت گرفت و به آن ها اطمينان داده شد از اطلاعات آن ها حراست مي شود سخن از حذف ده ميليون يارانه بگير مطرح مي شود و در نتيجه نسبت به اطميناني که در پاسخگويي به آمارگيران کرده اند (هرچند به نادرستي) دچار ترديد مي شوند و اين ترديدها و مشاهدات، آن ها را نسبت به توانايي مديران شان "بي اعتماد" مي کند و روشن است که بي اعتمادي مهمترين آسيبي است که ايران اسلامي را با آن همه دشمن خارجي تهديد مي کند.

جناب آقاي احمدي نژاد

جناب آقاي احمدي نژاد! شما در کنار نقاط ضعفي که داشتيد به چند نقطه قوت شهرت پيدا کرده بوديد که باعث محبوبيت شما شده بود. فعلا کاري به پايبندي ادعاي اعتقاد به مبارزه با فساد اقتصادي شما و باقي ماندن بر روحيه استکبارستيزي تان و تغيير ادبيات تان که گرفته شده از گفتمان امام بود، ندارم آنچه در اين مقطع زماني مهمتر از همه مسائل است يک جمله است: آقاي احمدي نژاد کشور رئيس جمهوري مي خواهد که اولويت هايش دغدغه هاي مردم باشد مردم مي خواهند رئيس جمهورشان از «جنس مردم» باشد تا با نگراني هاي آنان نگران شود و با آرامش آنان احساس آرامش کند همان رئيس جمهوري که از «جنس مردم» بود و حرف هايش و برخي اعمالش نشان از اين داشت که دغدغه هايش همان دغدغه هاي مردم است.

و سخني با نمايندگان مجلس

در کارنامه مجلس هشتم نقاط قوت فراواني، هم در همراهي و هم در کنترل دولت ديده مي شود اما يکي از نقاط تاريک در کارنامه اين مجلس راي اعتماد مجدد به وزير اقتصاد است و مردم اين روزها که آشفته بازار وضعيت اقتصادي کشور را مي بينند نمي توانند اين نقطه تاريک را از ياد ببرند مجلس به عنوان نماينده مردم نمي تواند همچنان به وضعيت موجود بي تفاوت باشد يا صرفا به اظهار نظرهاي تهديدآميز برخي نمايندگان بسنده کند. نبايد فراموش کرد که يکي از دغدغه هاي يکساله اخير رهبري نظام که بارها برآن تاکيد کردند ضرورت حفظ اعتماد مردم نسبت به مسئولان کشور است اگر رئيس جمهور از سر اولويت بندي نادرست يا غفلت يا...

شرايط اقتصادي کشور را به سمتي برده است که در عمل اعتماد مردم دچار خدشه شده است مجلس به عنوان ناظران منتخب مردم بر عملکرد اجرايي قوه اجراييه نبايد به گونه اي عمل کند که اين خدشه دامن ديگر قواي کشور و نظام را بگيرد به نظر مي رسد هيچ مصلحت سياسي داخلي و خارجي بالاتر از حفظ اعتماد مردم نيست حتي اگر لازم باشد بعد از نتيجه ندادن پيگيري ها رئيس جمهور در صحن مجلس از طرف نمايندگان مورد سوال قرار گيرد.


کد مطلب: 4031

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcj.texfuqeyvsfzu.html?4031

تيترآنلاين
  http://titronline.ir