تيترآنلاين - آلمان نیمی از انرژی برق مورد نیاز خود در ۷ خرداد را از سلول های خورشیدی تامین کرد - نسخه قابل چاپ

آلمان نیمی از انرژی برق مورد نیاز خود در ۷ خرداد را از سلول های خورشیدی تامین کرد

narenji.ir , 21 تير 1391 ساعت 21:59

از آنجا که راکتور های هسته ای آلمان نتوانسته اند در زمينه تامین انرژی برق مورد نیاز نقش مهمی ايفا کنند، اين کشور قصد دارد در ده سال آينده راکتور های خود را از خطوط کاری خارج کرده


متدهای توليد انرژی سبز در کشور های مختلف باعث شده است که انوار طلايی خورشید بيش از پيش برای بشر اهميت پیدا کنند. شنبه هفته گذشته يکی از روزهای سخت و پر کار خورشید در کشور آلمان بوده است.

چرا که در اين روز نيمی از کل انرژی برق مورد نياز آلمانی ها که چيزی حدود 22 گیگاوات می شده، توسط پنل های خورشیدی توليد و در اختیار ساکنين این کشور جهت کاربرد های مختلف قرار گرفته است.

این رقم معادل گنجايش کاری 20 راکتور هسته ای تخمين زده شده است. اين رویداد از این جهت اهمیت دارد که هيچ کشوری تا کنون نتوانسته به اين رقم در زمينه بهره بری از انرژی نور خورشيد دست يابد.

از آنجا که راکتور های هسته ای آلمان نتوانسته اند در زمينه تامین انرژی برق مورد نیاز نقش مهمی ايفا کنند، اين کشور قصد دارد در ده سال آينده راکتور های خود را از خطوط کاری خارج کرده و بهره وری از انرژی نور خورشيد را در تامین انرژی برق مورد نیاز جایگزین کند.

آلمان برای احداث مزارع خورشیدی در سال 2011 بالغ بر 10.4 میلیارد دلار هزينه کرده است و امروز بالاترین رکورد برداشت انرژی نور خورشيد از طریق احداث پنل های خورشیدی را در دنیا (به خصوص بين کشور های اروپایی هم اقلیم) به خود اختصاص داده است.

جالب است بدانید که این رکورد مربوط به یک کشور اروپایی است که سهم آن از تابش نور خورشید بسيار کمتر از کشور های آسيایی نظير ایران است. این رقم مربوط به یک ظهر است که خورشيد در عمودی ترین وضعيت خود نسبت به محور آلمان قرار گرفته است. بی شک شرايط جغرافیایی نظير وزش باد ها، وسعت خشکی، وسعت آب های سطحی و حتی زیر زمينی نیز می تواند در محاسبات برداشت انرژی نور خورشید و تامین تقاضاهای برق بسیار موثر باشند.

این رکورد خبر خوبی برای کشور های اروپايی بود و اما می تواند هشداری باشد برای ديگر کشور ها، به خصوص کشور های آسیایی و یا افريقايی که به دلیل داشتن مساحت زياد خشکی و محور مناسب تابش نور خورشید، فاکتور های اولیه داشتن انرژی سبز را دارند؛ اما هنوز دست به کار نشده اند.


کد مطلب: 4932

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcj.texfuqeh8sfzu.html?4932

تيترآنلاين
  http://titronline.ir