تيترآنلاين - افزايش 10 درصدي قيمت مسکن تا شش ماه آينده - نسخه قابل چاپ

عضو انجمن انبوه سازان استان تهران

افزايش 10 درصدي قيمت مسکن تا شش ماه آينده

17 آبان 1389 ساعت 9:39

اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها اثرات رواني خود را بر روند فزاينده قيمت مسکن در ايران گذاشته است


تيترآنلاين - عضو انجمن انبوه سازان استان تهران، شوک تورمي اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها را موجب افزايش نرخ مسکن اعلام کرد و ياد آور شد: تا شش ماه آينده شاهد افزايش 10 درصدي نرخ مسکن در کشور خواهيم بود.

به گزارش تيترآنلاين، محمد علي رباني، عضو انجمن انبوه سازان استان تهران در گفتگو با موج، با بيان اين که اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها اثرات رواني خود را بر روند فزاينده قيمت مسکن در ايران گذاشته است تصريح کرد: با اجراي کامل اين قانون نرخ مصالح ساختماني به خصوص آهن و سيمان به ميزان قابل توجهي افزايش خواهد يافت. 

وي افزايش نرخ طلا و ارز را در بازار فعلي ايران موجب ايجاد رکود در بازار مسکن اعلام کرد: در صورت تنزل نرخ طلا و ارز ، شاهد رونق مسکن در بازار فعلي ايران خواهيم بود. 

وي اجراي سياست مسکن مهر را موجب ايجاد رکود در بازار فعلي مسکن عنوان کرد و گفت: در حال حاضر مسئول کشور خواهان تداوم اين رکود هستند، اين در حاليست که از نگاه بانک مرکزي رکود فعلي مسکن يک رکودي مطلوب است. 

رباني، با بيان اين که انتظارکاهش نرخ مسکن در بخش متوسط وجود ندارد تصريح کرد: با اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها در صورتي که نظارت و کنترل دولت در بخش مصالح ساختماني صورت نگيرد نرخ مسکن به ميزان قابل توجهي افزايش خاهد يافت. 

رباني در ادامه يادآور شد: هم اکنون هر چند که سهم بالاي هزينه مسکن در سبد هزينه خانوار عمدتا ناشي از سهم بالاي هزينه زمين در قيمت تمام شده مسکن است ولي از سوي ديگر کاهش هزينه هاي توليد مسکن و به موازات آن افزايش ميزان عمر مفيد مسکن هاي توليد شده و همچنين افزايش ايمني اين واحدها در برابر حوادث طبيعي مانند زلزله و کاهش هزينه هاي تعمير ونگهداري مسکن بايد مورد توجه قرار گيرد و اين ملاحظات در کنار سياست هايي که منجر به کاهش سهم قيمت در کشور شده است.


کد مطلب: 1269

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcj.mevfuqe8hsfzu.html?1269

تيترآنلاين
  http://titronline.ir