تيترآنلاين - بسیاری از پزشکان بدون گرفتن سابقه بیمار، ظرف ۵ دقیقه می‌خواهند پول بگیرند - نسخه قابل چاپ

بسیاری از پزشکان بدون گرفتن سابقه بیمار، ظرف ۵ دقیقه می‌خواهند پول بگیرند

28 آذر 1390 ساعت 14:01

بسیاری از پزشکان و دندانپزشکان می‌‌خواهند بدون گرفتن شرح حال و سابقه بیمار ظرف ۵دقیقه از بیمار پول بگیرند


رئیس بخش جراحی فک و صورت بیمارستان بوعلی دانشگاه آزاد گفت: بسیاری از پزشکان و دندانپزشکان می‌‌خواهند بدون گرفتن شرح حال و سابقه بیمار ظرف ۵دقیقه از بیمار پول بگیرند و بسیاری از عوارض درمان به علت ناآشنایی طبیب با سابقه بیماریهای فرد است. 

فرزین سرکاراد در گفت‌وگو با فارس در تشریح عوارض فک و دهان اظهار داشت:بسیاری از عوارض جراحی فک و صورت به خصوص در دندانپزشکی با گرفتن پیشینه بیمار برطرف می‌شود و اصولاً در انجام تمام جراحی‌ها یک مسئله مهمی که بیماران و پزشک معالج را به دردسر می‌اندازد بحث عوارض پس از جراحی است.

وی افزود: در آموزش‌های سطح دانشکده‌ها این مسائل گفته و ارائه می‌شود و در پروسه‌های جراحی نیز بیان خواهد شد ولی وقتی پزشک یا دندانپزشک وارد حوزه درمان می‌شود با این عوارض بیشتر مواجه شده و در طول فعالیت‌های پزشکی و دندانپزشکی روزمره خود که با تعداد بیمار بیشتری مواجه می‌شود و تعداد عمل‌های جراحی نیز افزایش می‌یابد احتمال افزایش این عوارض نیز بیشتر خواهد شد.

سرکاراد در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش عوارض به دلیل بی‌توجهی پزشک یا دندانپزشک است، تصریح کرد: بیشتر به این دلیل است که بیمار و عوارض بیماری دیده نمی‌شود چون در وهله نخست افراد در دانشکده‌ها تئوری درس خوانده‌اند و در تمام دوره دانشکده نیز تمام عمل‌های جراحی انجام نمی‌شود و وقتی دندانپزشک وارد حوزه فعالیت‌های روزمره خود در مطب می‌شود پس از جراحی‌ها با این عوارض مواجه می‌شود و باید بر اساس تجربیاتی که در طول سال‌ها به دست می‌آورد آنها را انتقال دهد و مهمتر از عوارض جراحی نیز راه‌های پیشگیری از آن است.

رئیس بخش جراحی فک و صورت بیمارستان بوعلی در تشریح مشکلات و عوارض پس از عمل‌های جراحی در این زمینه ادامه داد: عوارض ناحیه دهانی و دندانپزشکی عمده آن مربوط به عوارض خونریزی‌ها بعد از عمل‌های جراحی است و در این راستا عفونت نیز به عنوان یک عارضه رخ می‌دهد و حتی در بحث کشیدن دندان نیز این مسئله مصداق دارد.

وی افزود: هر کدام از این مسائل راهکارهای خود را دارد ولی مهمتر از آن مسئله پیشگیری است تا میزان صدمات این عوارض کاهش یابد.

سرکاراد در تشریح عمده‌ترین عوامل عفونت در جراحی‌ها نیز گفت: عمده‌ترین عفونت در جراحی‌های دهان معمولاً رعایت نکردن اصول بهداشتی توسط پرسنل این کار است و همچنین رعایت نکردن اصول انتخاب بیمار زیرا برای برخی درمان‌ها مثلاً یک بیماری که با یک شرایط سیستمیک ویژه‌ای است باید حتماً اقدامات لازم قبل از جراحی برای وی صورت پذیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که چه بیماری‌هایی باید قبل از عمل‌های جراحی شرایط سیستمیک ویژه‌ای برای آنان صورت پذیرد، افزود:‌ به عنوان مثال بیماران دیابتی یا شیمی‌درمانی که به دلیل ضعف سیستم ایمنی بسیار مستعد گسترش عفونت بعد از عمل‌های جراحی هستند باید قبل از عمل جراحی یکسری کارها برای آنها صورت پذیرد.

وی در تشریح این مسئله که خونریزی‌ها بعد از اعمال جراحی به چه دلیل است، افزود: خونریزی نیز در بیماران که داروهای قلبی و آسپرین مصرف می‌کنند و همچنین داروهای رقیق‌کننده خون صورت می‌پذیرد.

رئیس بخش جراحی فک و صورت بیمارستان بوعلی ادامه داد: در این راستا گرفتن تاریخچه مناسب از بیمار بسیار مهم است و ما به عنوان کسانی که کار طبابت انجام می‌دهیم برخی مواقع فراموش می‌کنیم وقتی بیماری به مطب ما می‌آید بدون اینکه تاریخچه مناسب پزشکی از وی بگیریم مشغول به درمان می‌شویم.

وی ادامه داد: بسیاری از عوارض با گرفتن یک تاریخچه پزشکی و صرف یک زمان مناسب برای بیمار حل می‌شود و مشکل ما این است که هر بیماری که مراجعه می‌کند به مطب‌های دندانپزشکی می‌خواهیم در مدت 5 دقیقه از وی پول گرفته شود ولی اگر زمان مناسبی برای این زمینه گذاشته شود و با بیمار صحبت شود هم از نظر روحی و روانی و هم از نظر پزشکی این مسئله می‌تواند در کاهش عوارض، بهبود و ارتقاء درمان تأثیرگذار باشد.


کد مطلب: 3770

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdci.yapct1ayubc2t.html?3770

تيترآنلاين
  http://titronline.ir