تيترآنلاين - مشکلات مالی سبب افزایش نزاع های خیابانی شده اند - نسخه قابل چاپ

متاهل بودن 63درصداز افراد درگیر نزاع‌های خیابانی

مشکلات مالی سبب افزایش نزاع های خیابانی شده اند

گزارش از شکوفه غیوری

7 بهمن 1391 ساعت 21:24

به گفته کارشناسان آمار نزاع های خیابانی و ضرب وجرح ها رو به افزایش است و این موضوع زنگ خطری برای جامعه محسوب می شود


مشکلات مالی سبب افزایش نزاع های خیابانی شده اند تا آنجا که در شش ماهه اول سال جاری 6500 مورد مجروحیت ناشی از ضرب و جرح به اورژانس تهران گزارش شده است. 

به گزارش پانا، این روزها در کوچه و خیابان که راه می روی باید سرت را بدزدی و آهسته از کنار پیاده رو رد شوی تا از آسیب نزاع های خیابانی در امان بمانی! متاسفانه مشكلات اقتصادی خود را در در کالبد فشارهای روحی و روانی بروز می دهند و آستانه تحمل افراد تا بدان جا کاهش یافته است که با کوچکترین مسئله ای، نزاع رخ می دهد و همین امر منجر به افزایش آمار ضرب و جرح خیابانی و نیز قتل هایی برگرفته از این درگیری ها شده است.

6500 مورد مجروحیت ناشی از ضرب و جرح در شش ماهه اول سال جاری

به گفته کارشناسان آمار نزاع های خیابانی و ضرب وجرح ها رو به افزایش است و این موضوع زنگ خطری برای جامعه محسوب می شود . حسن عباسی، مدیر روابط عمومی اورژانس تهران در خصوص آمار ضرب و جرح و درگیری های خیابانی به پانا اعلام کرد: در شش ماهه اول سال جاری 6500 مورد مجروحیت ناشی از ضرب و جرح به اورژانس تهران گزارش شده است و از ابتدای مهرماه تا اوایل بهمن ماه نیز ماموران اورژانس پایتخت به مداوای حدود 340 مورد مجروحان ناشی از درگیری های خیابانی در تهران پرداختند.

روزانه 1800 نفر برای ضرب وجرح در سراسر كشور به پزشكی قانونی می‌روند

آماری که وی ارائه داد، تنها مختص به تهران و مواردی است که به اورژانس گزارش داده شده است و این مسئله جای تاسف بیشتری برجای می گذارد. همچنین روزانه 1800 مراجعه كننده در سراسر كشور به پزشكی قانونی می‌روند تا پزشك، جراحت‌ها، كبودی‌ها و شكستگی‌های ناشی از دعوا را بر بدن آنها تشخیص داده و برای ارائه به دادگاه به ثبت برساند.

به ازای هر صدهزار نفر، حداقل صد نفر در نزاع ها دخیل بودند

علاوه بر این نگاهی به آمار پزشكی قانونی در سه ماهه نخست امسال نشان می‌دهد كه در همه استان‌های كشور، به ازای هر صدهزار نفر، حداقل صد نفر در نزاع دخیل بوده‌اند و از آغاز امسال تا پایان مرداد همین درگیری‌ها سبب شده تا 48هزار پرونده به پرونده‌های ارجاعی پزشكی قانونی فقط در استان تهران افزوده شود.
بررسی ها نشان می دهد؛ مسائلی چون بیكاری، تورم و شیوع مواد محرك صنعتی، آستانه تحمل افراد را پایین آورده است و افراد کوچکترین فحاشی را تبدیل به یک درگیری خیابانی می کنند.

63 درصد از افرادی كه درگیر نزاع می‌شوند متاهل هستند

آمارها نشان می دهد که 63.4 درصد از افرادی كه درگیر نزاع می‌شوند متاهل هستند و 36.5 درصد مجرد. می‌توان چنین استنباط كرد كه فشار مالی بیشتر بر متاهل‌ها آمار نزاع را هم افزایش می‌دهد. البته باید در نظر داشت كه پدیده‌های اجتماعی در پی مجموعه‌ای از علل اتفاق می‌افتند.

همچنین 12.2 درصد از نزاع‌ها به علت رعایت نكردن حقوق دیگران رخ داده و سهم مسائل مربوط به راهنمایی و رانندگی 6.4 درصد است. این در حالی است كه عواملی چون آسیب‌های اجتماعی و مسائل خانوادگی نیز به ترتیب 24.2 و 25.5 درصد نقش دارند. همچنین تحصیلات بالاتر كاهش نزاع را منجر می‌شود. اما بیشترین نزاع در سطح دارندگان دیپلم رخ می‌دهد و پس از آن دارندگان تحصیلات مقطع راهنمایی در رتبه دوم قرار دارند.

48هزار پرونده با موضوع ضرب و جرح در پزشکی قانونی ثبت شده است

در همین راستا، سیدحسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی کشوردر این باره به پانا گفت: در سال جاری 48هزار پرونده با موضوع ضرب و جرح در پزشکی قانونی ثبت شده است اما این آمار مربوط به افرادی است که مراجعه کرده‌اند و بسیاری از رفتار خشونت‌آمیز رخ می‌دهد که افراد مراجعه نمی‌کنند و متاسفانه فشارهای مختلف از جمله فشارهای مالی سبب کاهش سلامت روان جامعه شده است و آمار درگیری ها و نزاع در کنار جرایمی همچون زورگیری و سرقت نیز رو به افزایش گذاشته است.


کد مطلب: 5480

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdci.vawct1a5ubc2t.html?5480

تيترآنلاين
  http://titronline.ir