تيترآنلاين - محدود کردن فروش ارز قیمت ها را افزایش می دهد - نسخه قابل چاپ

محدود کردن فروش ارز قیمت ها را افزایش می دهد

11 آبان 1390 ساعت 5:42

تفاوت کنونی میان نرخ ارز سبب ایجاد یک نوع بازار سیاه شده که این امر در دراز مدت به اقتصاد کشور ضربه خواهد زد.


بعد از گذشت نزدیک به یک سال از نوسانات قیمت و تنش های بازار ارز، بانک مرکزی این بار سیاست محدود کردن عرضه و فروش ارز به مسافران تنها یک بار در سال را در دستور کار قرار داده است.

به گزارش تيترآنلاين به نقل از شبكه ايران، کارشناسان اقتصادی کاهش عرضه را در این زمینه موثر نمی دانند بلکه به گفته آنها ادامه این روند علاوه بر اینکه تقاضا را در بازار افزایش می دهد موجب شکاف قیمت میان ارز دولتی و آزاد و در واقع همان دونرخی شدن بیشتر خواهد شد.

آنها همچنین تاکید دارند که افزایش نرخ ارز سبب قیمت تمام شده کالا در کشور و به دنبال آن کاهش قدرت رقابتی تولیدات داخلی و نهایتا از دست رفتن بازار صادرات را سبب می شود.

یک کارشناس بانکی در این باره در گفت و گو با شبکه ایران اظهار داشت: طرح محدود کردن فروش ارز مسافرتی هر چند می تواند برای خزانه بانک مرکزی موثر باشد اما این طرح در دراز مدت سبب ایجاد شرایط نامناسبی همچون افزایش تقاضا و قیمت ارز در بازار آزاد خواهد شد.

دکترغلامرضا کیامهر با اشاره به اینکه مسافران سفرهای خارجی اکثرا توان خرید ارز از بازارهای آزاد را دارند، گفت: با این حال ایجاد محدودیت درعرضه یا انبار کردن تب افزایش تقاضا و قیمت ازر در بازار و به دنبال آن افزایش قیمت برخی از کالاهای وارداتی را نیز به دنبال دارد.

وی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی باید با اتخاذ یک سیاست مدبرانه فاصله و شکاف قیمت میان نرخ ارز دولتی و آزاد را کم و از بین ببرید، افزود: تفاوت کنونی میان نرخ ارز سبب ایجاد یک نوع بازار سیاه شده که این امر در دراز مدت به اقتصاد کشور ضربه خواهد زد.

کیامهر در پاسخ به قیمت واقعی ارز در بازار کشور، تصریح کرد: درحال حاضر 2 نظریه درباره تفاوت نرخ ارز وجود دارد گروه اول صادر کنندگان کالا هستند که با ارزی که از طریق صادرات کالا به دست می آوردند می توانند با تبدیل آن به ریال درآمد ریالی بیشتری کسب کنند.

وی ادامه داد: اما دسته دوم تولید کنندگان را شامل می شود که برای خرید ماشین آلات و تجهیزات صنعتی اولیه تولید به ارز نیاز دارند وبه طور طبیعی هر چه قیمت ارز گرانتر باشد واردات نیازهای صنعتی و تولیدی کشور گرانتر تمام می شود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: وقتی قیمت تمام شده تولید گرانتر شود قدرت رقابتی تولیدات کشور کاهش خواهد یافت که در این صورت جاذبه برای واردات کالا از طریق غیر مجاز و قاچاق افزایش می یابد.

کیامهر گفت: وقتی تولید کالا در داخل به واسطه قیمت ارز گران تر شود صادر کنندگانی که طرفدار قیمت ارز هستند درمیان مدت بسیاری از بازارهای صادراتی خود را به دلیل بالا بودن قیمت تولیدات داخلی از دست می دهند.

وی با بیان اینکه اگر کشور ما یک کشور به تمام معنی صادر کننده بود شاید افزایش قیمت ارز و در واقع کاهش برابری پول ملی ما می توانست برای صادرات مفید باشد، خاطرنشان کرد: هم اکنون صادرات در کشور به غیر از صادرات نفت خام یک سوم واردات است و حدود 80 درصد صنایع ما برای تولید نیازمند واردات تکنولوژی و مواد اولیه است بنابراین نه تنها در این شرایط نباید نرخ برابری پول کشور دربرابر ارزهای خارجی کاهش یابد بلکه باید در سطح متعادل با ارزهای خارجی قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به دیگر تبعات افزایش قیمت ارز در کشور اظهار داشت: دولت به عنوان بزرگترین تامین کننده درآمده های ارزی از راه فروش نفت خام خواهد توانست با فروش ارزبه بانک مرکزی حجم بالاتری از ریال را به دست آورد و آن را به بازار تزریق کند که در این صورت تزریق حجم بالای ریال بدون پشتوانه تولیدی به یک عامل خطرناک و تورم زا دراقتصاد کشور تبدیل خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: بنابراین بانک مرکزی برای پرهیز از چنین وضعی بهتر است برای یک دوره آزمایشی بازار را از ارز اشباح کرده تا تقاضاهای کاذبی که برای خرید ارز وجود دارد تعدیل شده و دست سوداگران از بازار کوتاه شود که در ادامه اگر این اقدام نتیجه مثبتی داشت بتواند به عنوان یک سیاست بانک مرکزی مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه تاکید کرد: افزایش وچند نرخی بودن قیمت ارز به صلاح اقتصادی هیچ کشوری بخصوص کشور ما نیست چرا که برنده واقعی چند نرخی بودن ارز سوداگران بازار سیاه و بازندگان آن تولید کنندگان و صادرکنندگان خواهند بود.


کد مطلب: 3428

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdci.rapct1a5vbc2t.html?3428

تيترآنلاين
  http://titronline.ir