تيترآنلاين - چند وقت است به سینما نرفته‌اید؟ - نسخه قابل چاپ

چند وقت است به سینما نرفته‌اید؟

11 مهر 1389 ساعت 9:08

دیگر آن موقع‌ها نیست که وقتی اجاره‌نشین‌ها به روی پرده رفت یک شهر بود و اجاره‌نشین‌ها، یک شهر بود و همسر، یک شهر بود و کلاه‌قرمزی و پسرخاله. ولی امروز به یک پردیس سینمایی که پا بگذاری چندین و چند فیلم می‌توانی ببینی ولی چه فیلم‌هایی....


تيترآنلاين - «دستپخت‌ شمقدری و سینمای امروز»عنوان سرمقاله‌ي روزنامه‌ي جهان صنعت به قلم مجيد احمدي است كه در آن مي‌خوانيد؛

خدا نکند که وقت اضافه داشته باشید که طعم سینما را بچشید. سال‌ها پیش که صف‌های طولانی برای فیلم‌های ایرانی در معدود سینماهای کشور تشکیل می‌شد فکر کردن به اینکه روزی برسد که آنقدر سینما داشته باشیم که سینماروها به فکر امکانات بهتر، صدای دالبی، پرده‌های دیجیتال، فضای آرام‌تر و راحت‌تر و... بیفتندکمی خنده‌دار به نظر می‌رسید ولی امروزه دیگر این خبرها نیست. سینماها زیاد شده‌اند تعداد فیلم‌های تولیدی هم بالا رفته و امکان انتخاب به وجود آمده است.
دیگر آن موقع‌ها نیست که وقتی اجاره‌نشین‌ها به روی پرده رفت یک شهر بود و اجاره‌نشین‌ها، یک شهر بود و همسر، یک شهر بود و کلاه‌قرمزی و پسرخاله. ولی امروز به یک پردیس سینمایی که پا بگذاری چندین و چند فیلم می‌توانی ببینی ولی چه فیلم‌هایی....
چند وقت پیش معاونت سینمایی دولت دهم با ارایه گزارشاتی در یک نشست خبری و به رخ کشیدن دفترچه‌ای عریض و طویل خبر از ابتذال در سینمای دولت‌های ششم و هفتم داد و غیابا مدیر سینمای آن دوران مرحوم سیف‌الله داد را محکوم کرد که سینمای ایران را به ابتذال کشیده است.
سالن یک، یه جیب پرپول را ببینید. فیلم که چه عرض کنم مخلوطی از جواد رضویان، احمد پورمخبر و شفیعی‌جم و چند نفر دیگر مقادیری حرکات موزون، حرف‌های بی‌ربط، بازی‌ها بی‌نهایت لوده و مسخره از داستان فیلم که اصلا نمی‌توان حرف زد که نگفتنش بهتر از گفتنش است.
پا به سالن 2 می‌گذاری، ترکیب عطاران و بهنوش بختیاری و شاکردوست با داستانی که نمی‌دانی از کجایش شروع کنی تا به کجایش برسید. دل بستن به شوخی‌های عطاران و پرداخت به موضوع فالگیرها و مشکلات یک رسانه همه و همه در نهایت می‌شود از ما بهترون.
حوصله‌ات که سر رفت می‌توانی به دیدن آتش‌بس بروید. آه یادم نبود اسمش عوض شده و به دختر حوا، پسر آدم تبدیل شده. همان موضوع با کمی تغییر و البته با دستخوش قرار دادن موضوعات جامعه‌های بی‌ربط به فرهنگ ایران.اینها تمام سینمای امروز ایران است. سینمایی که سنتوری محکوم به دیده نشدن است، سینمایی که اخراجی‌ها به یک، 2 و 3 و احتمالا تا 10 می‌رسد. سینمایی که تغییرات و سانسور از فیلمنامه آن شروع می‌شود. سینمایی که لیموترش و از ما بهترون و یه جیب پر پول از آن بیرون می‌آید.آقای شمقدری و آقای سجادپور چند وقت است به سینما نرفته‌اید؟ بروید این آثار را ببینید بعد این شما و این وجدان شما.


کد مطلب: 1060

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdci.qazct1auubc2t.html?1060

تيترآنلاين
  http://titronline.ir