تيترآنلاين - پيشتازي مردم استرالیا و هندوستان در مطالعه کتاب الکترونیک - نسخه قابل چاپ

پيشتازي مردم استرالیا و هندوستان در مطالعه کتاب الکترونیک

ایبنا به نقل از بوک سلرز , 16 فروردين 1391 ساعت 10:39

در بیشتر کشورها مردان بیش از زنان به خرید کتاب های الکترونیک روی خوش نشان می دهند ولی تفاوت این علاقه را بیش از همه در آلمان می توان شاهد بود


پژوهش های اخیر موسسه جهانی بازارسنجی بوکر(GeM) نشان می دهد استرالیا و هندوستان نیز به جرگه پیشتازان استقبال از کتاب های الکترونیک همچون بریتانیا و آمریکا پیوسته اند.

این تحقیقات همچنین نشان می دهد علایق مردم در گوشه و کنار دنیا متفاوت است به صورتی که مردم استرالیا و بریتانیا بیشتر به دنبال نسخه های الکترونیکی رمان ها هستند در حالی که در هندوستان و کره جنوبی،بیشتر تمرکز مردم بر خرید کتاب های حرفه ای و به ویژه کتاب های درسی الکترونیک است.

بر پایه همین پژوهش ها،24 درصد از هندی های شرکت کننده در نظرسنجی،در 6 ماه گذشته حداقل یک کتاب الکترونیک خریداری کرده بودند و همین رقم باعث شد هندوستان از استرالیا با 21درصد ،بریتانیا با 21درصد و آمریکا با 20درصد خرید ای- بوک پیش بیفتد.

نتیجه این نظرسنجی و تحقیق همچنین نشان داد مردم فرانسه و ژاپن کمترین میزان علاقه را به کتاب های الکترونیک دارند زیرا در 6 ماه گذشته به ترتیب 5 و 8درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی،ای-بوک خریداری کرده بودند.

این گزارش همچنین نشان داد بازار کتاب های الکترونیک در برزیل و هندوستان از سرعت رشد قابل توجهی برخوردار است زیرا نیمی از شرکت کنندگان در این نظرسنجی از احتمال فراوان خرید کتاب دیجیتال در6 ماه آینده خبر دادند.با توجه به این ادعا پیش بینی می شود تعداد خریداران این‌گونه کتاب ها در هندوستان به 2 برابر و در برزیل به 3 برابر برسد.البته حدود یک سوم بریتانیایی ها و آمریکایی های شرکت کننده در این نظرسنجی هم از تصمیم جدی برای خرید یک کتاب الکترونیک در آینده نزدیک خبر دادند ولی این رقم در فرانسه به یکی از هر 5 نفر و در ژاپن به یکی از هر 7 نفر رسید.

مسوولان این موسسه تحقیقاتی همچنین با رصد فروش کتاب های دیجیتال در10 بازار بزرگ جهان و اشاره به اخبار هفتگی ورود کتابخوان های الکترونیک جدید، بازار این کتاب ها در سراسر جهان را از رشد فزاینده ای برخوردار می دانند و معتقدند ناشران باید خود را آماده تغییری بزرگ در صنعت نشر کنند.

در یکی دیگر از بخش های این نظرسنجی نیز میزان خرید ای- بوک ها بر اساس جنسیت بررسی شد. مطابق نتیجه این تحقیقات، در بیشتر کشورها مردان بیش از زنان به خرید کتاب های الکترونیک روی خوش نشان می دهند ولی تفاوت این علاقه را بیش از همه در آلمان می توان شاهد بود. در حالی که 18درصد مردان آلمانی در 6 ماه گذشته کتاب الکترونیک خریداری کرده اند ،این رقم برای زنان آلمانی، تنها به 8 درصد می رسد که تفاوت این دو رقم،حیرت انگیز است.

این تحقیقات و نظرسنجی همچنین نشان داد میزان علاقه به کتاب های دیجیتال به سن افراد هم بستگی دارد.در تمام بازارهای جهانی که مورد بررسی قرار گرفت،افراد با سن های بالاتر،علاقه کمتری به خرید کتاب الکترونیک نشان دادند و مشخص شد در 6 ماه گذشته،کمتر کتاب الکترونیک خریده اند.

نتایج این نظرسنجی ها نشان می دهد بیشترین میزان خرید کتاب دیجیتال در هندوستان، برزیل، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و فرانسه مربوط به گروه سنی 25 تا 34 سال است و در استرالیا، اسپانیا، آلمان، کره جنوبی و ژاپن نیز بیشتر 18 تا 24 ساله ها طرفدار کتاب های دیجیتال هستند.


کد مطلب: 4445

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdci.5a5ct1a5wbc2t.html?4445

تيترآنلاين
  http://titronline.ir