متنها و تصاوير مستهجن اينترنتي ذره ذره سلامت رواني شما را نابود مي کند

31 مرداد 1389 ساعت 21:57

هر چه که فرد بيشتر پيش مي‌رود و بيشتر در سايت‌هاي مستهجن غرق مي‌شود، تشخيص فضاي مجازي از فضاي واقعي و التزامات اخلاقي‌اش برايش مشکل‌تر مي‌شود


تيترآنلاين - سایت‌های مستهجن وجود دارند. چه به ما بربخورد و چه بر نخورد این سایت‌ها به زبان فارسی هم وجود دارند و آمارهای غیر رسمی نشان می‌دهد که مشتری هم دارند. با پاک کردن صورت مسأله چیزی عوض نمی‌شود. همشهری مثبت درپرونده‌ای به بررسي سايتهاي مستهجن، عتیاد به آنها و راه‌های مقابله با این آسیب روانی می‌پردازد اين نشريه در بخشي از مطلب خود با عنوان "شايد براي شما هم اتفاق بيافتد" آورده است. 

اين جوري که دارد پيش مي‌رود، احتمالا در ويراست بعدي طبقه‌بندي اختلال‌هاي رواني جايي هم براي هرزه‌نگاري‌هاي اينترنتي کنار گذاشته مي‌شود. متاسفانه در حال حاضر اين اختلال فقط در بحث‌هاي حقوقي کشورهاي مختلف مطرح شده‌اند و روان‌شناس‌ها و روانپزشک‌ها آن را در اختلالات خود قرار نداده‌اند. اما اين به آن معنا نيست که تحقيقي در اين مورد انجام نشده باشد. هرزه‌نگاري اينترنتي مقدمه يک بيماري فراگير روان‌شناختي به نام اعتياد جنسي است. براي همين چندين محقق روان‌شناس ته و توي اين مشکل را درآورده‌اند و مراحل مختلف هرزه‌نگاري را شرح داده‌اند. در اين دو صفحه مي‌خواهيم اين مراحل پيش رونده را شرح دهيم تا هم شما پيشاپيش از عوارض آن آگاه شويد و انگيزه بيشتري براي پيشگيري داشته باشيد و هم با راه‌هاي درمان آن آشنا شويد.

مرحله اول: اعتياد
وابستگي آن‌لاين


اولش اين جوري است که شما براي کنجکاوي به يکي از سايت‌هاي مستهجن که لينک‌هايشان اين طرف و آن طرف زياد ريخته‌اند، مراجعه مي‌کنيد. اما اين پايان ماجرا نيست. اين تصاوير و متن‌ها آن قدر قدرت تخيل شما را به کار مي‌اندازند که شما بار‌ها و بارها، دوباره و دوباره به آن سايت‌ها مراجعه مي‌کنيد. فرد در ذهن خودش اين تصويرها و داستان متن‌ها را بارها و بارها در ذهن خود تصور مي‌کند و تحريک مي‌شود. جالب اينجاست که افراد تحصيل‌کرده و با هوش، شايد به خاطر قدرت تصور بالاترشان در مقابل اين سايت‌ها آسيب‌پذيرترند. خلاصه اينکه يک دفعه فرد به خودش مي‌آيد و مي‌بيند که واقعا به اين سايت‌ها معتاد شده است. دقيقا مانند مصرف‌کننده‌هاي مواد، معتادان به اين سايت‌ها هم ديگر با ديدن مثلا يک عکس يا فيلم در شبانه روز راضي نمي‌شوند و وقت بيشتر و بيشتري را صرف تصاوير مستهجن و مستهجن‌تر مي‌کنند و البته کم‌کم عوارض اين اعتياد گريبان خانواده و شغل فرد را هم مي‌گيرد.

مرحله دوم: تشديد
هر چه مستهجن‌تر بهتر


همان‌طور که در مرحله قبل هم توضيح داده‌شد، معتادان به اين سايت‌ها کم‌کم وقت بيشتر و بيشتر و تصاوير مستهجن‌تر و مستهجن‌تري را طلب مي‌کنند. اما اين فقط در فضاي مجازي اينترنت نيست. آنها کم‌کم توقعات عجيب و غريب جنسي که در نتيجه ديدن اين سايت‌ها برايشان ايجاد شده‌است را از همسر خودشان هم دارند. معلوم است که اين توقعات عجيب و غريب که فقط منحرفان جنسي از پس آنها برمي‌آيند در زندگي طبيعي برآورده نمي‌شود. اينجاست که فرد ممکن است حتي بخواهد تنوع طلبي جنسي خود را با يافتن شريک‌هاي متعدد‌تر ارضا کند. ضمن اينکه اين نوع برخورد باعث مي‌شود که همسر فرد کم‌کم از او آزرده شود و کناره‌گير‌تر شود. اين دور باطل همچنان ادامه پيدا مي‌کند و زندگي طبيعي فرد را کاملا مختل مي‌کند.

مرحله سوم: حساسيت‌زدايي
هيچ چيز زشت نيست


هر چه که فرد بيشتر پيش مي‌رود و بيشتر در سايت‌هاي مستهجن غرق مي‌شود، تشخيص فضاي مجازي از فضاي واقعي و التزامات اخلاقي‌اش برايش مشکل‌تر مي‌شود. در درجه اول ديگر هيچ محتواي مستهجني براي او شوک‌برانگيز نيست. او ديگر ميخکوب نمي‌شود. هيچ چيزي برايش کريه نيست. در فضاي واقعي هم بسياري از انحرافات جنسي در ديگران براي او طبيعي به حساب مي‌آيد. قاتي شدن فضاي مجازي و واقعي براي او اين توهم را به وجود مي‌آورد که «اين کاريست که همه آن را انجام مي‌دهند». فرد ديگر قادر به درک اين نکته نيست که فضاي مجازي مستهجني که او در آن سير مي‌کند را فقط يک اقليت بسيار کوچک از جامعه واقعي آن هم با هدف‌هاي بيشتر اقتصادي به وجود آورده‌اند و اين گروه کوچک به هيچ عنوان نماينده جامعه واقعي نيستند. در جامعه واقعي براي اکثريت هنوز هم آن تصاوير وقيح و ميخکوب‌کننده هستند و اين افراد معتاد به سايت‌هاي مستهجن هستند که مشکل دارند و نه جامعه.

مرحله چهارم: انحراف جنسي
بدل شدن به تصاوير


در سايت‌هاي مستهجن فقط به تمايلات طبيعي جنسي پرداخته نمي‌شود. بخش عظيمي از اين تصاوير و متن‌ها مربوط به کساني است که از انحرافات جنسي رنج مي‌برند. در آخرين مرحله و شديد‌ترين مرحله از اعتياد به سايت‌هاي مستهجن، خود فرد هم ممکن است اين رفتارهاي انحرافي را انجام دهد. لاقيدي جنسي و انجام رفتارهاي پرخاشگرانه جنسي دو نمونه از رفتارهايي است که در نتيجه مشاهده اين سايت‌هاي مستهجن انجام مي‌شود. يکي از بدترين عواقب اين مشکل روان‌شناختي اين است که نگرش‌ فرد به اطرافيانش کاملا جسمي مي‌شود. در واقع بخش عاطفي و انساني که به طور طبيعي در روابط آدم‌ها با يکديگر وجود دارد کم کم از ذهن اين افراد محو مي‌شود و او به همه فقط با ديدگاه جنسي نگاه مي‌کند. 


کد مطلب: 798

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcht6nqd23nw.ft2.html?798

تيترآنلاين
  http://titronline.ir