تيترآنلاين - تخلفات بيش از حد بانک مرکزي منجر به تحقيق و تفحص شد - نسخه قابل چاپ

تخلفات بيش از حد بانک مرکزي منجر به تحقيق و تفحص شد

18 دی 1391 ساعت 20:36

تصميمات شبانه بانک مرکزي مشکلات اجتماعي و اقتصادي زيادي ايجاد مي کند و بازار را مختل مي کند، مجلس قطعا به نحوه فعاليت بانک مرکزي نظارت خواهد کرد


نرخ ارز 1500توماني با حذف کالاهاي غير ضرور، تخلفات و تصميمات شبانه بانک مرکزي در موضوع ادغام بانکها و موسسات، تصويب قانون استقلال بانک مرکزي، کميسيون اقتصادي مجلس پيگير رقم اصلي معوقات بانکي مهم ترين محورهاي گفتگوي موج با فتحي پور است.

ارسلان فتحي پور رئيس کميسيون اقتصادي مجلس در حاشيه مجمع اسلامي کارکنان بانکها در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالات خبرنگار موج در مورد وضعيت نا بسامان بازار ارز کشور و قيمت ارز در بودجه سال 92 گفت: بحث ما در بودجه سال 92 اين است که يکسان سازي نرخ ارز صورت گيرد و البته براي کالاهاي غير ضروري ارز را محدود کنيم.

نرخ ارز پايين تر از 1500 تومان مي آيد
وي ضمن بيان اينکه، با حذف ارز کالاهاي غير ضروري، نرخ ارز به زير 1500 تومان مي رسد، گفت: اگر تقاضاي کاذب از بين برود، نرخ ارز کاهش پيدا مي کند اما تا زمانيکه ثبت سفارش براي کالاهاي غير ضروري انجام مي شود، اين روال براي نرخ ارز کماکان ادامه دارد. 

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس در مورد مباحثي پيرامون قيمت گذاري سکه و طلا با نرخ مرکز مبادلات نيز گفت: اگر قرار است با قيمت مرکز مبادلات نرخ طلا و سکه تعيين شود، اول بايد مواد اوليه آن با اين نرخ داده شود. 

چطور به کساني کسي که با ارز 3500 تومان اجناس خود را وارد کرده، مي توانيم بگوييم که کالاهاي خود را با نرخ کمتر از 3 هزار تومان بايد بفروشيد. بنابراين اول بايد مواد اوليه تامين شود تا سپس قيمتها به کنترل درآيد.
وي در ارتباط با اظهارات مسئولان دولتي مبني بر تعيين نرخ ارز زير 2 هزار تومان در بودجه سال آينده گفت: اعتقاد نمايندگان مجلس نيز بر اين است که نرخ ارز در بودجه سال 92 بايد زير 2 هزار تومان باشد. 

وي در مورد انتشار اخباري مبني بر گزارش وزرات اطلاعات درمورد تخلف ارزي دولت نيز گفت: هنوز خبري به دست ما نرسيده است.

ادغام ها به تحقيق و تفحص از بانک مرکزي منجر شد
فتحي پور از روند ادغام نهادهاي مالي توسط بانک مرکزي انتقاد کرد و ضمن اعلام خبر تحقيق و تفحص از نحوه فعاليت بانک مرکزي در اين خصوص و اعلام آن به قوه قضائيه گفت: متاسفانه تخلفات بيش از حدي در اين موضوع مشاهده مي شود. 

وي ادامه داد: اجازه تشکيل بسياري از موسسات پولي را صادر مي کنند و سپس اين موسسات را به هم متصل مي کنند؛ بانک مرکزي بايد پاسخگو باشد که چرا از ابتدا اجازه ايجاد اين موسسات پولي را صادر کرده و حالا اين موسسات را با هم ادغام مي کند. 

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس تصريح کرد: ما به اين حجم از موسسات و بانکها در شرايطي که بسياري از بانکهاي ما با کمبود منابع مواجه اند، نياز نداريم.

تصميمات شبانه بانک مرکزي بازار را مختل کرده است
فتحي پور گفت: تصميمات شبانه بانک مرکزي مشکلات اجتماعي و اقتصادي زيادي ايجاد مي کند و بازار را مختل مي کند، مجلس قطعا به نحوه فعاليت بانک مرکزي نظارت خواهد کرد. 

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس همچنين از بي ثباتي وضعيت اقتصادي کشور انتقاد کرد و افزود: بانک مرکزي بايد مستقل باشد و از جايي دستور نگيرد تا بتواند بازارها را ساماندهي و تورم را کنترل کند. 

وي بر تقويت استقلال بانک مرکزي تاکيد کرد و ضمن بيان اينکه، بايد قانون استقلال بانک مرکزي به تصويب برسد، گفت: بانک مرکزي نبايد زير چتر هيچ کس نباشد تا بتواند با اقتدار فعاليت کند و تصميماتي را اتخاذ کند که با قوانين پولي و بانکي بين المللي تطبيق داشته باشد.

کميسيون اقتصادي مجلس پيگير رقم اصلي معوقات بانکي
وي همچنين ضمن انتقاد از ارقام متفاوت ارائه شده از سوي بانک مرکزي و وزارت امور اقتصادي و دارايي در موضوع مطالبات معوق بانکي، اعلام کرد: کمسيون اقتصادي مجلس هم اکنون در حال پيگيري رقم اصلي مطالبات معوق نظام بانکي است. 

وي تصريح کرد: بايد مشخص شود که وام هاي کلان و ميلياردي را چه کساني گرفتند و در کجا سرمايه گذاري کردند. 

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس ادامه داد: بانک مرکزي طبق قانون موظف بوده که در راستاي حمايت از توليد ملي 3 ميليارد و 500 ميليون يورو نزد بانک هاي تخصصي سپرده گذاري کند، اما طبق اطلاعات ما اين سپرده گذاري انجام نشده و اکنون کميسيون اقتصادي مجلس پيگير اين مسئله است. 

وي ضمن بيان اينکه، تامين مالي در ايران بانک محور است، اظهار داشت: بايد بودجه سال 92 در حمايت از توليد ملي باشد چرا که با وضعيت فعلي توليد ملي در حال پاشيدن است و بسياري از واحدهاي توليدي در حال تعطيلي و رکود کامل هستند.


کد مطلب: 5434

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdch.xnmt23nkkftd2.html?5434

تيترآنلاين
  http://titronline.ir