تيترآنلاين - رکودی عمیق بر فعالیت های اقتصادی حاکم است - نسخه قابل چاپ

رکودی عمیق بر فعالیت های اقتصادی حاکم است

5 آبان 1392 ساعت 22:34

اگر این حرکت های در دیپلماسی عملیاتی شود تاثیراتی را در عرصه اقتصادی به دنبال دارد که اگر حاصل نشود ، تاثیرات منفی دیگری به دنبال خواهد داشت


عضو هیات نمایندگان اتاق ایران با اشاره به رکود عمیق در بسیاری از بخش های اقتصادی گفت: برداشتن تحریم ها طولانی است اما ایران در شرایطی ویژه است و با توجه به سردی روابط چند دهه ای میان ایران و آمریکا برداشتن تحریم های ایران در یک دوره زمانی کوتاه مدت امکان پذیراست. 

محمد علی راسخ در گفت وگو با پانا تصریح کرد: اتفاقاتی که در عرصه گفت وگوهای دیپلماتیک در حال انجام است بسیار ظریف بوده و باید به دقت به ان توجه کرد چون اگر امیدها بیش از اندازه باشد و آنچه که در عمل به وجود می آید به آن اندازه نباشد ، به اعتماد داخلی لطمه می زند .

وی افزود: برخوردها با انتظاراتی که به وجود آمده باید بسیار محتاطانه باشد به این معنا که نه باید انتظارات غیر معقول ایجاد شود و نه آنگونه که فضای ناامیدی اقتصادی وجود داشته باشد و همانند شرایط حال حاضر با رکود در بسیاری از فعالیت های اقتصادی مواجه باشیم.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران اظهار کرد: انتظار ما از مسوولان این است که شرایط را به صورت شفاف تر برای مردم بیان کند تا براساس واقعیت ها حرکت فعالان اقتصادی قابل پیش بینی باشد .

راسخ خاطرنشان کرد: در حال حاضر رکود عمیقی بر بسیاری از فعالیتهای اقتصادی حاکم شده است که اگر این حرکت های در دیپلماسی عملیاتی شود تاثیراتی را در عرصه اقتصادی به دنبال دارد که اگر حاصل نشود ، تاثیرات منفی دیگری به دنبال خواهد داشت .

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران عنوان کرد: اگر بیراهه رویم و مطابق آنچه به واقعیت هست حرکت نشود ممکن است آثار و تبعات جبران ناپذیر دیگری را در عرصه اقتصادی کشور به دنبال داشته باشد.

وی بیان کرد: در حال حاضر در بسیاری از بخش های اقتصادی انتظارات بیش از حدی به وجود آمده و این پیش بینی وجود دارد که سقوط بیش از حدی در قیمت ها حاصل شود به همین دلیل بسیاری از بخش های اقتصادی کشور حاکم شده که اگر حاصل نشود پیش بینی جهش شدید قیمتی در اقتصاد کشور دوراز انتظار نیست .

انتظاراتی برای سقوط قیمت ها شکل گرفته است
راسخ تصریح کرد: ضروری است تا اطلاعات بیشتری از گفت وگو های دیپلماتیک در اختیار فعالان اقتصادی قرار گیرد و اگر قرار است اطلاعات گفت وگو محرمانه باقی بماند باید تلاش ها در جهت رفع تحریم های بانکی وسایر زمینه های تحریم اجرایی شود .

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران عنوان کرد: برداشتن تحریم ها طولانی است اما ایران در شرایطی ویژه است و با توجه به سردی روابط چند دهه ای میان ایران و آمریکا برداشتن تحریم های ایران در یک دوره زمانی کوتاه مدت امکان پذیراست.

راسخ بیان کرد: به نظر می رسد با پیشرفت مناسب روند مذاکرات طی یک دوره زمانی 6 ماه تا یک ساله امکان رفع تحریم های کنونی امکان پذیر باشد.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران در خصوص انتقادهایی که روند صادرات غیر نفتی خاطرنشان کرد: لغو مصوبه ای که تحت عنوان بازگشت ارز صادراتی در سال گذشته اجرایی شد به راحتی امکان پذیر است و این درخواست بسیاری از فعالان اقتصادی بوده است .

وی تصریح کرد: سازمان امور مالیاتی نیز باید دریافت مالیات بر ارزش افزوده صادراتی را لغو کند چون تاثیرات نامناسبی بر روند صادرات غیر نفتی کشور داشته است .

مسوولان تصمیم های مهم را در اتاق های در بسته نگیرند
راسخ عنوان کرد: صادرات نفتی کشور به شدت کاهش یافته و در این شرایط باید تمامی حمایت ها از صادرات غیر نفتی باشد .

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران تاکید کرد : مسوولان باید از اتخاذ تصمیمات در اتاق های دربسته خوداری کنند و همکاری تشکل ها در این خصوص ضروری است و در گذشته هم کارگروههای مشترک بخش خصوصی و دولتی وجود داشته و در برخی مواقع همکاری میان تشکلها و سایر تشکل ها نیز به وجود آمده است .


کد مطلب: 6226

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdch.in-t23ni-ftd2.html?6226

تيترآنلاين
  http://titronline.ir