تيترآنلاين - مخوف‌‌ترین شکنجه‌‌های تاریخ - نسخه قابل چاپ

مخوف‌‌ترین شکنجه‌‌های تاریخ

سید مصطفی جعفرزاده

ايران , 30 ارديبهشت 1391 ساعت 15:24

بازخوانی 10 روش ویژه که در سال‌‌های دور و گذشته در کشور‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گرفت نشان می‌دهد که چه سرنوشت‌‌هایی برای گذشتگان رقم خورده است


پادشاهان و حاکمان بی‌رحم در طول تاریخ برای برخورد با مخالفان خود دست به اقدام‌‌های وحشیانه‌ای می‌زدند. در این مسیر، شکنجه‌ مخالفان و زندانیان با ابتکارات هولناک همراه بود و شکنجه‌گران با روش‌‌های مختلف به این کار دست می‌زدند. بازخوانی 10 روش ویژه که در سال‌‌های دور و گذشته در کشور‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گرفت نشان می‌دهد که چه سرنوشت‌‌هایی برای گذشتگان رقم خورده است. 

شکنجه با بامبوی چینی
بامبو یکی از سریع‌‌ترین گیاهان در جهان از لحاظ رشد است. بعضی از انواع چینی آن تا یک متر در روز رشد می‌کنند. برخی از مورخان معتقدند شکنجه به وسیله بامبو نخستین بار توسط چینی‌‌ها و سپس در جنگ جهانی دوم توسط ارتش ژاپن صورت گرفته است.
شیوه انجام این شکنجه بدین صورت است که نوک بامبو‌ها را تیز کرده تا به صورت نیزه در آیند و سپس زندانی را به طور افقی بالای بامبو‌ها آویزان می‌کنند و قد بامبو‌ها بسرعت رشد کرده و پوست بدن قربانی را شکافته و از میان بدن او رشد می‌کند و متهم به آرامی و با درد جان می‌دهد. 

* قفس آهنی
بسیاری از محققان معتقدند که این نوع از شکنجه برگرفته از یک افسانه وحشتناک است. این اتاقک آهنی با میخ‌‌های تیزی که در آن تعبیه شده متهمان را می‌ترساند تا به همه چیز اعتراف کنند. قفس‌آهنی در اواخر قرن 18 همزمان با نزول تفتیش عقاید مذهبی از طرف کلیسا‌های کاتولیک به وجود آمد. شیوه کار این دستگاه به این صورت است که متهم را داخل این اتاقک آهنی انداخته و در آن را می‌بندند.
دیواره درونی این قفس مجهز به میخ‌‌های کوچکی هستند که بدن قربانی را سوراخ نمی‌کنند و تنها او را زخمی می‌کنند. معمولاً مجرم پس از چند دقیقه اعتراف می‌کند و اگر لجاجت کرده و سکوت اختیار کند از طریق حفره‌‌های ویژه درون قفس چنگک ها، تیغه‌‌ها و شمشیر‌های دو دم فشار را چندین برابر کرده و درد غیر قابل تحملی را ایجاد می‌کنند.
سرانجام مجرم برای مدت طولانی در قفس مانده و بر اثر شدت خونریزی می‌میرد. در برخی از مدل‌‌های این دستگاه میخ‌‌هایی برای چشم‌‌ها تعبیه شده‌اند که آنها را از حدقه درمی‌آورند. 

گاو نر برنزی
این دستگاه مرگبار نخستین بار توسط کوپر اسمیت پریلو به سفارش حاکم ستمگر سیسیلی فلاریسو که عاشق شکنجه و کشتن مردم به راه‌‌های غیر معمول بود ساخته شد که بعد‌ها استفاده از این دستگاه توسط یونانیان باستان گسترش پیدا کرد.
ظاهراً این دستگاه به شکل یک گاو توخالی از جنس مس است. شیوه کار این دستگاه به این صورت است که متهم را درون این تندیس مسی انداخته و زندانی می‌کردند. زیر گاو مسی آتش می‌افروختند و قربانی را زنده زنده کباب می‌کردند. ساختار دستگاه به گونه‌ای است که فریاد‌های قربانی از طریق دهان گاو همانند صدای گاو شنیده می‌شد. 

قفس موش صحرایی
این شکنجه از چین باستان بود که بعد‌ها توسط رهبر انقلاب قرن 16 هلند، دیریک سونو گسترش یافت. شیوه اجرای این شکنجه بدین صورت است که متهم را روی یک میز برهنه کرده و به حالت خوابیده می‌بندند. سپس یک قفس سنگین پر از موش‌‌های صحرایی گرسنه را روی شکم یا سینه زندانی قرار می‌دهند. کف قفس دارای دریچه‌ای است که به اندازه مخصوصی قابل باز شدن است.
در بالای قفس زغال داغ قرار می‌دهند به گونه‌ای که موش‌‌های صحرایی بر اثر شدت گرمای ذغال‌‌ها به جنب و جوش افتاده و برای فرار از گرما از دریچه مخصوص انتهای قفس راه خود را با گاز گرفتن و دریدن بدن زندانی باز می‌کنند. 

شکنجه و اعدام توسط فیل
این شکنجه قرن‌‌ها در کشور هند و هندوچین مورد استفاده بوده است.
از آنجا که فیل حیوان باهوشی است آموزش دادن آن برای لگدزدن به متهم کار بسیار آسانی است که ظرف مدت چند روز امکان‌پذیر است. شیوه انجام این شکنجه به این صورت است که متهم را روی سطح زمین می‌بندند و به فیل آموزش دیده دستور می‌دهند که به سر متهم لگدبزند. گاهی اوقات نیز برای عبرت دیگران و گرفتن اقرار به فیل دستور می​د‌هند که سر، دست و پای متهم را لگد کند. 

ماشین کشش چرخ‌دنده‌ای
یکی از مخوف‌‌ترین و کاربردی‌‌ترین دستگاه‌‌های شکنجه ماشین‌کشش چرخ دنده‌ای است. این دستگاه نخستین بار 300 سال پس از میلاد مسیح توسط ویسنته حاکم مستبد زاراگوزای اسپانیا مورد استفاده قرار گرفت. هر متهمی که از این شکنجه جان سالم به در ببرد در اثر کششی که به عضلات بدنش وارد می‌شود دیگر قادر به استفاده از آنها نخواهد بود. این دستگاه متشکل از تخت مخصوصی است که غلطک‌‌های ویژه‌ای در دو سر آن تعبیه شده و توسط طناب ‌سینه و زانو‌های متهم را می‌بندد. هنگامی که شکنجه‌گر غلطک‌‌ها را بچرخاند طناب‌‌ها در جهت مخالف کشیده می‌شوند که این امر سبب کشیدگی بدن متهم می‌شود. دست‌‌ها و پا‌های شکنجه‌شونده کشیده می‌شوند و بر اثر شدت کشش از مفاصل خود خارج می‌شوند. 

کاشت فلز در بدن
این شکنجه یکی از عجیب‌‌ترین راه‌‌های شکنجه است که اجرای آن به قرون وسطی باز می‌گردد. شیوه انجام آن به این صورت است که شکاف عمیقی روی پای متهم ایجاد می‌کنند و سپس تکه‌ای فلز که معمولاً آغشته به نوعی زهر مخصوص است درون شکاف قرار داده و آن را می‌دوزند. بر اثر شدت درد و سوزش متهم بخت برگشته طاقت خود را از دست داده و محل زخم را می‌شکافد که این امر باعث خونریزی می‌شود و اکثر اوقات در اثر شدت خونریزی جان خود را از دست می‌دهد. 

یوغ‌‌های چوبی
این شکنجه یکی از شکنجه‌‌های قرون وسطی است که همچنان در زندان‌‌های کشور چین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در این روش متهم را با یوغ‌‌های چوبی که دارای تخته‌ای به ارتفاع 50 تا 80 سانتیمتر، عرض 30 تا 40 سانتیمتر و ضخامت 10 الی 15 سانتیمتر هستند به گونه‌ای می‌بندند که قادر به راه رفتن و ایستادن نباشد. معمولاً گردن، دست‌‌ها و پا‌های متهم را به وسیله این یوق‌‌ها بسته و او را روی تخت خوابانده یا می‌نشانند. این حالت سکون در متهم ایجاد درد شدید و زخم از ناحیه پا و گردن می‌کند. زندانی قادر به انجام هیچ حرکتی نیست و زجر بسیاری را تحمل می‌کند. 

دستگاه فشار دهنده سر
از این دستگاه شکنجه بیشتر برای کشیدن اعتراف از متهم بدون کشتن وی استفاده می‌شود که شکنجه‌گر به آسانی می‌تواند آن را به یک دستگاه اعدام وحشتناک تبدیل کند. شیوه استفاده از این دستگاه به این صورت است که سر متهم را درون کاسه فلزی قرار داده و توسط پیچی که در بالای این کاسه قرار دارد فشار زیادی به جمجمه شکنجه شونده وارد می‌کنند. اگر متهم از اعتراف کردن طفره برود شکنجه‌گر پیچ را چرخانده و فشار زیادی را به استخوان‌ جمجمه متهم وارد کرده و آن را از حال عادی خود خارج می‌کند. اگر مجرم اعتراف نکند مرگ دردناکی را خواهد داشت. 

صندلی شکنجه
این شیوه از شکنجه یکی از دردناک‌‌ترین شیوه‌‌ها است. این صندلی متشکل از 1000 میخ کوچک است که قابلیت نفوذ به ارگان‌های حیاتی بدن متهم را ندارند. متهم روی این صندلی نشسته و بر اثر شدت درد مجبور به اقرار و اعتراف می‌شود. این میخ‌‌ها به گونه‌ای تعبیه شده‌اند که باعث جلوگیری از خونریزی سریع متهم می‌شوند و شخص شکنجه شونده تنها بر اثر شدت درد و آن هم پس از چندین ساعت و حتی چند روز جان خود را از دست می‌دهد. معمولاً شخصی که اطلاعات و اسرار مهمی در دست دارد را به تماشای شکنجه شخص دیگری می‌نشانند و اگر لب به اعتراف نگشود خود او را با این دستگاه شکنجه می‌کنند و او را نمی‌کشند تا مهر از زبانش باز شود.


کد مطلب: 4704

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcg.z9trak9utpr4a.html?4704

تيترآنلاين
  http://titronline.ir