تيترآنلاين - در روزهای عید افراد تنها را تنها نگذارید - نسخه قابل چاپ

در روزهای عید افراد تنها را تنها نگذارید

2 فروردين 1391 ساعت 22:22

در آخرین تحقیقات انجام شده محققان دریافته‌اند که زنان بیش از مردان با فرارسیدن سال نو احساس شادی و شعف می‌کنند


از دیرباز تا امروز آغاز بهار و رسیدن سال نو در ایرانیان ایجاد شور و شعف می‌کرده است. اما نکته جالبی که در گفت‌و‌گو با دکتر سعید بخشایش، کار‌شناس ارشد روان‌شناسی به آن اشاره شد، این بود که طبق تحقیقات انجام شده تاثیر شور و نشاط عید و سرحالی ناشی از نو شدن سال بر زنان بیش از مردان است، همچنین در این روز‌ها افرادی که تناه زندگی می‌کنند مستعد ابتلا به افسردگی خواهند بود. 

دکتر بخشایش در گفت‌و‌گو با سینانیوز گفت: «در آخرین تحقیقات انجام شده محققان دریافته‌اند که زنان بیش از مردان با فرارسیدن سال نو احساس شادی و شعف می‌کنند.»
وی در ادامه گفت: «به نظر می‌رسد یکی از دلایل این موضوع این باشد که زنان نقش بیشتری در آماده شدن اعضای خانواده و جامعه برای سال نو دارند. به این صورت که بیشتر زنان هستند که به خانه تکانی می‌پردازند، به خرید می‌روند و به طور کلی خانم‌ها بیش از مردان در تدارک مقدمات فرارسیدن سال نو مشارکت می‌کنند و این خود می‌تواند دلیلی باشد بر اینکه آن‌ها بیش از مردان شادی و نشاط حاصل از ورود به سال جدید را تجربه کنند.» 

دکتر بخشایش همچنین افزود: «به طور کلی پروسه ورود به سال جدید و عبور از سال کهنه تاثیر بسیار شگرفی نه تنها بر زنان بلکه بر روان کل افراد جامعه خواهد داشت زیرا نوروز یک خوشحالی دسته جمعی است که نه تنها افراد بلکه طبیعت هم در به وجود آمدن آن سهیم است.» 

وی با تاکید بر اینکه در ایام نوروز باید توجه ویژه‌ای به سالمندان و افراد تنها شود، گفت: در ایام عید دو دسته از افراد توجه بیشتری را طلب می‌کنند، یک دسته سالمندان که ممکن است تصور کنند با بالا رفتن سنشان از گردونه دید و بازدید و مسافرت خارج شده‌اند و دیگری افرادی که تنها زندگی می‌کنند. به ویژه کسانی که به تازگی تنها شده‌اند.» 

وی ادامه داد: «البته در فرهنگ ایرانی سر زدن به بزرگتر‌های فامیل نقش پر رنگی دارد. اما آن دسته از افرادی که به تنهایی زندگی می‌کنند و یا به تازگی از همسر خود جدا شده‌اند بسیار مستعد ابتلا به افسردگی نوروزی هستند. به همین دلیل اطرافیان این افراد با در کنار آن‌ها بودن و مشارکت دادن آن‌ها در برنامه‌های نوروزی باید آن‌ها در گذر از این ایام یاری کنند.» 

دکتر بخشایش همچنین افزود: «اگرچه مسافرت در روزهای آغازین فصل بهار بسیار دلچسب است و توصیه‌های فراوانی هم در این باره شده اما مردم باید به یاد داشته باشند که مسافرت نباید جایگزین دید و بازدید عید شود زیرا سر زدن به خویشاوندان و آشنایان به خودی خود در طراوت بخشیدن به روحیه افراد وایجاد شادی عمیق درونی در آن‌ها بسیار موثر است.»


کد مطلب: 4371

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcg.u9trak9wqpr4a.html?4371

تيترآنلاين
  http://titronline.ir