تيترآنلاين - ثروتمندترین کشورهای نفتی جهان کدامند - نسخه قابل چاپ

ثروتمندترین کشورهای نفتی جهان کدامند

نکونیوز به نقل از فوربس , 28 تير 1392 ساعت 12:23

معمولا این تصور عمومی وجود دارد که کشورهای نفتی کوچک تر مردمان ثروتمند تری دارند اما با نگاهی دقیق تر به وضعیت سرانه درامد ،بیکاری و فقر ملی می توان بررسی کرد که آیا ثروت در میان تمامی مردم به یکسان توزیع شده است یا خیر


 نشریه فوربس در تازه ترین گزارش خود به بررسی وضعیت اقتصادی و سرانه درآمدی ۱۰ کشور نخست در فهرست ثروتمندترین نفتی های جهان پرداخته است . 

معمولا این تصور عمومی وجود دارد که کشورهای نفتی کوچک تر مردمان ثروتمند تری دارند اما با نگاهی دقیق تر به وضعیت سرانه درامد ،بیکاری و فقر ملی می توان بررسی کرد که صرف نظر از ابعاد یک کشور آیا ثروت در میان تمامی مردم به یکسان توزیع شده است یا خیر. 

در فهرست ۱۰ کشور ثروتمند نفتی جهان نام عراق در جایگاه دهم قرار گرفته است .
درآمد نفتی آن کشور به ۵۱۵هزار و ۳۸۴ دلار به ازای هر شخص تبدیل می شود.در این کشور میزان سرانه تولید ناخالص داخلی ۴۶۰۰ دلار ، نرخ بیکاری ۱۶ درصد و جمعیت فقیر ۲۵ درصد ارزیابی شده است .
پیش از عراق، برونئی با درآمد نفتی ۵۲۱ هزار دلار به ازای هر شخص در جایگاه نهم است.نرخ بیکاری در این کشور تنها ۲.۷ درصد است و سرانه تولید ناخالص داخلی آن ۵۰ هزار و ۵۰۰ دلار است . در این کشور ۴ درصد مردم در فقر زندگی می کنند . 

در این فهرست نام کانادا در جایگاه هشتمین کشور ثروتمند نفتی جهان قرار گرفته است .ذخایر نفتی و گازی در این کشور منجر به درامد برابر با ۵۶۵ هزار و ۴۹ دلار برای هر کانادایی می شود .در حال حاضر ماسه های نفتی منبع اصلی درامد انرژی کانادا به شمار می روند .سرانه تولید ناخالص داخلی در این کشور ۴۱ هزار و ۵۰۰ دلار ، نرخ بیکاری اش ۷.۳ درصد و جعیت فقیر ان ۹.۴ درصد است . 

در فهرست فوربس نام لیبی در جایگاه هفتم قرار گرفته است .درامد سرانه نفتی در این کشور ۸۶۱ هزار و ۱۰۱ دلار است اما بررسی ها نشان می دهد که هیچ گاه درامد نفتی سرشار لیبی به معنای واقعی میان مردم توزیع نشده است .سرانه تولید ناخالص داخلی در این کشور ۱۳ هزار و ۳۰۰ دلار ، نرخ بیکاری لیبی ۳۰ درصد و جمعیت زیر خط فقر ان ۳۰ درصد برآورد شده است . 

در این فهرست نام عربستان سعودی به عنوان بزرگترین کشور تولید کننده نفت در جهان در جایگاه ششم قرار گرفته و ذخایر نفتی و گازی این کشور به سرانه درامدی ۱.۱۲ میلیون دلار به ازای هر فرد مبدل می شود .سرانه تولید ناخالص داخلی در عربستان سعودی ۲۵ هزار و ۷۰۰ دلار است و نرخ بیکاری در این کشور ۱۰.۷ درصد اعلام شده است . امار رسمی از میزان جمعیت زیر خط فقر در این کشور وجود ندارد . 

فوربس نام ونزوئلا را در این فهرست در جایگاه پنجم قرار داده است . به لحاظ میزان ذخایر نفتی ونزوئلا را می توان خلیج فارس قاره آمریکا دانست . میزان سرانه ذخایر نفتی و گازی در این کشور برابر با ۱.۱۴ میلیون دلار است .این کشور ذخایر نفتی غنی ای دارد اما به لحاظ گازی چندان مطرح نیست.سرانه تولید ناخالص داخلی در ونزوئلا ۱۳ هزار و ۲۰۰ دلار ، نرخ بیکاری دراین کشور ۸ درصد و جمعیت زیر خط فقر آن ۳۱.۶ درصد است .
جایگاه چهارم دراین فهرست به ترکمنستان تخصیص یافته است . ذخایر نفتی و گازی این کشور در دریای خزر برابر با ۱.۵۴ میلیون دلار به ازای هر شخص است .با وجود داراییهای نفتی سرشار این کشور مردمان فقری دارد . سرانه تولید ناخالص داخلی ترکمنستان ۸ هزار و ۵۰۰ دلار نرخ بیکاری آن رقم سرسام آور ۶۰ درصد و جمعیت زیر خط فقرآن ۳۰ درصد است. 

امارات متحده عربی در جایگاه سوم این فهرست قرار گرفته است .این کشور کوچک و سرشار از منابع انرژی است . سرانه دارایی نفتی و گازی در امارات ۱.۶۳ میلیون دلار است .این کشور که دوبی و ابوظبی را دارد دارای سرانه تولید ناخالص داخلی برابر با ایالات متحده امریکاست اما هنوز هم در این کشور فقر به طور کامل ریشه کن نشده است .سرانه تولید ناخالص داخلی در امارات ۴۹ هزار دلار نرخ بیکاری ۲.۴ درصد و جمعیت افراد زیر خط فقر در این کشور ۱۹.۵ درصد است. 

فوربس دراین گزارش نام کویت را در جایگاه دوم قرار داده است .جمعیت این کشور برابر با شهر شیکاگو در امریکاست . داراییهای نفتی و گازی این کشور به ازای هر فرد ۴.۱۴ میلیون دلار است . نرخ سرانه تولید ناخالص داخلی ۴۳ هزار و ۸۰۰ دلار و نرخ بیکاری کویت ۲.۲ درصد برآورد شده است .آمار رسمی از نرخ جمعیت فقیر در این کشور وجود ندارد. 

در این فهرست نام قطر در جایگاه ثروتمندترین کشور نفتی جهان قرار گرفته و دارایی های نفتی این کشور به ازای هر فرد ۶.۰۱ میلیون دلار براورد شده است.سرانه تولید ناخالص داخلی در این کشور ثروتمند عربی در خلیج فارس ۱۰۲ هزار و ۸۰۰ دلار و نرخ بیکاری در این کشور تنها ۰.۵ درصد است. امار رسمی از تعداد افراد فقیر در این کشور وجود ندارد .


کد مطلب: 5947

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcg.t9nrak9yupr4a.html?5947

تيترآنلاين
  http://titronline.ir