تيترآنلاين - يک فعال حقوقي سوري:وعده اصلاحات عملي نشده و نخواهد شد - نسخه قابل چاپ

يک فعال حقوقي سوري:وعده اصلاحات عملي نشده و نخواهد شد

13 فروردين 1390 ساعت 2:34

این فعال حقوقی گفت:وعده های دولت سوریه برای انجام اصلاحات صرفا در حد وعده باقی خواهد ماند و آن ها تنها در حد تشکیل کمیته ها و بررسی انجام اصلاحات پیش خواهند رفت


تيترآنلاين - یک فعال حقوقی سوری گفت:اصلاحاتی که دولت این کشور وعده داده عملی نشده و نخواهد شد. رزان زیتونه در گفتگو با شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی اظهار داشت: امروز روز خونین دیگر برای سوریه بود و در بسیاری از مناطق و استان های سوریه راهپیمایی های اعتراض امیز برگزار شد که با خشونت بسیار با این راهپیمایی ها مقابله شد . وی افزود: علاوه بر همه این ها نیروهای امنیتی سوریه بار دیگر تظاهرکنندگان را در شهرهای درعا و دوما هدف قرار دادند .

در شهر دوما هنوز به علت تعداد زیاد کشته شدگان و مجروحان نام ان ها مشخص نشده است. رزان زیتونه تاکید کرد: برخی از وجود تک تیراندازانی در نقاط مرتفع برای مقابله با راهپیمایان خبر می دهند . وی خاطر نشان کرد:پس از انکه راهپیمایان پراکنده شده و نیروهای امنیتی بر شهر مسلط شدند نیروهای امنیتی کینه های خود را اشکار کرده و با دور زدن در شهر شهروندان را مورد اهانت قرار داده و اینگونه پیروزی خود را اعلام و طوری رفتار می کردند که انگار در این شهر جنگی رخ داده و ان ها پیروز میدان بوده اند.این در حالی است که شهروندان سوری صرفا بر اساس قانون اساسی اقدام به راهپیمایی کرده بودند و خواسته های مشروع شان را پیگیری می کردند.
 
این فعال حقوقی گفت:وعده های دولت سوریه برای انجام اصلاحات صرفا در حد وعده باقی خواهد ماند و ان ها تنها در حد تشکیل کمیته ها و بررسی انجام اصلاحات پیش خواهند رفت. هر چند دولت سوریه وعده داده است وضع فوق العاده را لغو کند اما در واقع ان ها قصد دارندوضع فوق العاده را با وضع ترور شهروندان عوض کنند و در کل باید گفت هیچ یک از اصلاحات وعده داده شده عملی نشده و ما همچنان در وضعیت قبلی خود باقی مانده ایم.

وی در پایان تاکید کرد:مردم سوریه خواهان ازادی بوده و برای رسیدن به این خواسته حاضر به جانفشانی هستند ان ها از خواسته های خود دست بر نخواهند داشت و در این مرحله دیگر سرکوب معترضان نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

همچنين بر اساس گزارشهاي رسيده به نقل از واحد مركزي خبر، روز جمعه در شهرهايي از سوريه درگيري ايجاد شد كه یکی از ساکنان شهرک دوما نزدیک دمشق پایتخت سوریه کشته شدن دستکم دو نفر در درگیری در تظاهرات در این شهرک را تایید کرد.

وائل الاحمد در گفتگو با شبکه تلویزیونی الجزیره درباره درگیریهای امروز گفت، مردم در دوما در تظاهرات مسالمت آمیز شرکت کردند.

نیروهای امنیتی بعضی گروههای وابسته به خود را به دوما آوردند تا به زور تظاهرکنندگان را متفرق کنند. پس از آنکه تظاهرکنندگان در برابر این افراد مقاومت کردند، نیروهای امنیتی سلاح در اختیار آنان قرار دادند تا به طرف مردم تیراندازی کنند. من خود در یکی از خیابانهای دوما شاهد کشته شدن دو نفر بودم.

آنان به طور مستقیم به طرف مردم تیراندازی کردند. الاحمد افزود، اوضاع در شهر دوما همچنان بحرانی است. عاملان تیراندازی به طرف مردم لباسهای شخصی داشتند و نیروهای امنیتی از آنان حمایت می کردند. در بین تظاهرکنندگان هیچ کسی سلاح در اختیار نداشت. 

در اين خصوص شبکه تلویزیونی العربیه در خبری فوری به نقل از خبرگزاری سوریه گزارش داد افراد مسلح در شهرهای دوما و حمص به سوی راهپیمایان و نیروهای امنیتی تیراندازی کردند. این خبرگزاری افزود یک زن جوان بر اثر تیراندازی این افراد مسلح کشته شد.


کد مطلب: 2157

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcg.n9xrak9qupr4a.html?2157

تيترآنلاين
  http://titronline.ir