تيترآنلاين - تغییر در حوزه‌ کتاب خیلی هم واقعیت ندارد - نسخه قابل چاپ

تغییر در حوزه‌ کتاب خیلی هم واقعیت ندارد

10 مرداد 1393 ساعت 20:37

طی یکسال گذشته هرچند شعار زیادی داده شده و حرف‌های زیادی زده شد ولی در حد‌‌ همان حرف و تبلیغ باقی مانده و تصور نمی‌کنم تغییرات تا آن اندازه که صحبت می‌شود؛ واقعیت داشته باشد.


مدیر انتشارت جامه‌دران گفت: ممیزی و سانسور باعث دلسردی ناشر و افت کیفت نشر و کتاب است.

محمد‌پور حاجی زاده در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ در باره وضعیت نشر و کتاب گفت: گویی چندین سال است که وضعیت نشر در ایران تعطیل شده است؛ انتشارات ما که طی این سال‌های بخاطر مشکلات که که وجودداشته نتوانسته است کاری جدید منتشر کند.

وی ادامه داد: در دولت‌های نهم و دهم تمام ابعاد از قیمت کاغذ گرفته تا طولانی شدن پروسه بررسی کتاب و... صنعت نشر بهم ریخت و اوضاع کار برای همه سخت شد.

وی درباره اوضاع نشر طی یکسال گذشته هم گفت: هرچند شعار زیادی داده شده و حرف‌های زیادی زده شده است، ولی در حد‌‌ همان حرف و تبلیغ باقی مانده و تصور نمی‌کنم تغییرات تا آن اندازه که صحبت می‌شود واقعیت داشته باشد.

مدیر انتشارات جامه‌دران در پاسخ به این پرسش که مهم‌ترین مشکل حوزه نشر را در ایران چی می‌دانید؛ عنوان کرد: من متعقدم که ممیزی کتاب و سانسور‌های بی‌دلیل و دستبرد در آثار نویسنده بزرگ‌ترین مشکل حوزه نشر باشد.

پور حاجی‌زاده اضافه کرد: با تمام مشکلاتی که در صنعت نشر وجود دارد یک ناشر بخاطر عشق وارد این کار می‌شود ولی ممیزهای بی‌دلیل و درگیر کردن ناشر و نویسنده باعث دلسردی است.

وی با بیان اینکه این ممیز‌ها و سانسور‌ها حتی بر روی مخاطب هم تاثیر فراوان دارد؛ گفت: این موضوعات باعث می‌شود مخاطب به محتوا و کتاب اعتماد نداشته باشد.

وی گفت: حتی در این شرایط سخت ما کمکی از سازمان متولی ماننده وزارت ارشاد مشاهده نمی‌کنیم و همیشه روند خرید کتاب توسط این وزرات ارشاد محدود به چند ناشر بوده است.

وی افزود: انتشارات ما کتابی تحت عنوان «بازهم غزل» منتشر کرده است که سیر تحول غزل را از رودکی تا به امروز بررسی می‌کند این کتاب در نوع خود کار جدیدی است و می‌تواند کتابی مرجع باشد اما وزارت ارشاد برای کمک به ناشر حتی از خرید ۵۰ جلد از آن خود داری کرده است.

پور حاجی‌زاده پایان خاطرنشان کرد: ما امیدوار به تغییر اوضاع و شرایط هستیم، هرچند سال‌ها به دلایل گوناگون به نشر جامه‌دران اجازه شرکت در نمایشگاه کتاب داده نشده است اما با توجه به سابقه کاری‌، ما مخاطب خاص خودم را داشته‌ایم.


کد مطلب: 6450

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcg.n93rak9tzpr4a.html?6450

تيترآنلاين
  http://titronline.ir