تيترآنلاين - وضعیت بیمارستان‌ها و اورژانس‌هایمان خجالت‌آور است - نسخه قابل چاپ

وضعیت بیمارستان‌ها و اورژانس‌هایمان خجالت‌آور است

29 مرداد 1390 ساعت 17:03

در برخی اتاق‌ها 6 تا 7 تخت قرار گرفته و دیوارهای بیمارستانها نیز رنگ پریده هستند حال چگونه می‌شود با این وضعیت به مردم خدمات درمانی داد.


سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با گلایه از وضعیت کنونی بیمارستانها و اورژانس‌ها گفت: ظرفیت بیمارستان و اورژانس‌هایمان در پاسخگویی به نیاز مردم بسیار خجالت‌آور است. 

به گزارش فارس، حسن ابوالقاسمی امروز در مراسم معارفه رؤسای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: وقتی سازمان انتقال خون را تحویل گرفتم نیاز به افراد علاقه‌مند برای تحقیق و خدمت با استفاده از برکات فرهنگ دینی بسیار نمایان بود. و حال این افراد به صورت ناشناخته و سربازان گمنام در طول چندین سال اخیر به صورتی این سازمان را ارتقاء دادند که حال سازمان انتقال خون در عرصه‌های بین‌المللی جای حرف دارد.

ابوالقاسمی تصریح کرد: نباید سرمایه نیروی انسانی را کوچک به حساب آوریم و بنده نیز 12 سال از عمر آکادمیک خود را در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گذراندم و این دانشگاه برایم غریب نیست. 

وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بزرگترین دانشگاه خدمات درمانی کشور است که 12 میلیون نفر را پوشش می‌دهد و اساتید این دانشگاه نیز در دوران دفاع مقدس در بهداری‌ها نقش بسزایی را ایفا کرده‌اند.

وی در ادامه به حضور پزشکانی مانند کلانتر و عین‌اللهی در عرصه‌های بهداری جنگ نیز در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت طبق آمارها در هر 24 ساعت بیش از 2 هزار نفر به اورژانس‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مراجعه می‌کنند و در همین زمان نیز 325 عمل جراحی صورت می‌پذیرد که این امر جای خوشحالی دارد زیرا مشتری داریم و با توجه به وجود کمبودها و امکانات مشاهده می‌کنیم که مردم به سوی ما برای دریافت خدمات درمانی می‌شتابند.

ابوالقاسمی با بیان اینکه بنده هرگز تفکر قبیله‌ای و منطقه‌ای ندارم گفت: برنامه‌های بنده تامین سلامت مردم بر اساس سیاستهای وزارت بهداشت در راستای ارائه خدمات درمانی با استفاده از پتانسیل‌های آموزشی و پژوهشی است.

وی افزود: اگر ما به بخش سلامت توجه نکنیم باید در آینده تمام منابع را در حوزه درمان هزینه کنیم. به طور مثال در بیماران قلبی باید به سمت پیشگیری گام برداریم.

ابوالقاسمی ادامه داد: در زمینه بیماری‌های تالاسمی در سال 75 توانستیم با همکاری اساتید این بیماری را کنترل کنیم و اگر غیر از این بود امروز باید بیش از 100 میلیارد تومان بابت این بیماری هزینه می‌کردیم.

وی گفت: امروز در دنیای غرب نیز تشخیص‌های زودرس در بیماریهایی مانند سرطان را بیشتر مورد توجه قرار می‌دهند و باید ما هم افرادی را استخدام کنیم تا در زمینه‌های پیشگیری گام بردارند.

سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با گلایه از وضعیت کنونی اورژانس‌ها که راضی کننده نیست گفت: آدم خجالت می‌کشد هر وقت داخل اورژانس می‌رود چنین وضعیتی را مشاهده می‌کند.

وی افزود: توجه به اورژانس‌ها دیر صورت پذیرفت و انتظارات مردم دیگر انتظارات 20 سال گذشته نیست زیرا مردم به خارج از کشور سفر می‌کنند و اورژانس‌های آنجا را مشاهده می‌کنند و حال ما باید کاری بکنیم تا در سرویس‌های درمانی همه بیماران از خدمات درمانی یکسانی برخوردار شوند. زیرا نگاه دوگانه به بیمار خصوصی و دولتی نوعی گناه کبیره است.

ابوالقاسمی ادامه داد: در برخی مشاهداتم می‌بینم که در برخی اتاق‌ها 6 تا 7 تخت قرار گرفته و دیوارهای بیمارستانها نیز رنگ پریده هستند حال چگونه می‌شود با این وضعیت به مردم خدمات درمانی داد.

ابوالقاسمی گفت: استاندار تهران در این جلسه تودیع و معارفه حضور دارد و در سفرهای استانی نیز کارهای زیادی را برای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام داده است ولی باید آگاه باشید که شکل بیمارستانهای کنونی در حال حاضر خجالت‌آور است. حق مردم است که سرویس‌های خوب ببینند چون استاد خوب داریم اما مراکز مجهز نیستند.

وی ادامه داد: چندین سال است که در حوزه آموزش پزشکی شعار جامع‌نگر و نهادینه‌کردن اخلاق حرفه‌ای را می‌دهیم ولی آیا موفق بودیم؟

وی ادامه داد: یکی از برنامه‌های بنده تقویت دپارتمان‌ها است که باید کوچک شود و دانشکده‌ها نیز باید در این عرصه چابک شود و در صحنه‌های بین‌المللی باید این دپارتمانها باید بیشتر مانور کند.

ابوالقاسمی تصریح کرد: هیچ کارمندی نباید کار کمی داشته باشد و در این صورت باید آنها را به دپارتمانهای بیمارستانها بفرستند، باید دپارتمانها با حضور افراد قدرت بیشتری پیدا کنند ولی اساتید باید از تنش‌های سیاسی و عرصه‌های سیاسی به دور باشند.

سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان داشت: ما هنوز در دپارتمانهایی مانند دپارتمان عفونی یک PHD انگل‌شناسی نمی‌بینیم ولی این مدل‌ها در کشورهای دیگر وجود دارد.

ابوالقاسمی در ادامه به ارتقای واحدهای بین‌الملل در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برای پذیرش فلوشیپ‌های کشورهای دیگر از جمله افغانستان و عراق نیز اشاره کرد و گفت: چرا با وجود کمکهای بسیار ایران به این کشورها هنوز نمی‌توانیم دانشجویان فلوشیپ را از این کشورها در دانشگاه‌های خودمان به خصوص دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پذرش کنیم. بهترین سفیر برای ما همین دانشجویان خارجی در کشورمان هستند.

ابوالقاسمی به سند چشم‌انداز 20 ساله کشور اشاره کرد و گفت: پژوهش‌ها باید بر اساس نیاز کشور صورت پذیرد ولی نباید به این دلیل که برخی پژوهش‌ها و انتشارات و مقالات کاربردی نیستند از این مسئله در رنکنیگ جهانی غافل شویم.

وی ادامه داد: در زمینه منابع انسانی باید نیز بیشتر تلاش کنیم و نیروی بیکار نباید در سیستم ما باشد زیرا هر وقت نیروی بیکار داشته باشیم شایعات نیز افزایش مییابد.

وی به کمبود پرستار نیز در مجموعه‌های درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از جمله بیمارستان شهدای تجریش که در روزهای اخیر از آنجا بازدید داشت اشاره کرد و گفت: از وزیر بهداشت تقاضا داریم که با وجود پرستار کافی بتوانیم شرایطی برای جذب پرستار بییشتر در مراکز درماین خود داشته باشیم.

وی در ادامه به جلب مشارکت و توجه به محددودیت منابع کشور اشاره کرد و گفت: باید از افرادی که در کمیسیون بهداشت که برخی از تحصیل‌کردگان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز هستند بیشتر تعامل برقرار کنیم زیرا بنده خود در گذشته با تعامل با این افراد در سازمان انتقال خون توانسته بودم برخی کمبودهای این سازمان از جمله برخی تکنولوژیها را برطرف کنم و در این راستا باید کمیسیون بهداشت مجلس با وجود وضعیت گسترده خدمات درمانی این دانشگاه جایگاه ویژه‌ای را برای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی لحاظ کند.

وی به حوزه فرهنگی و دانشجویی دانشگاه نیز اشاره کرد و گفت: تقویت نشاط دانشجویی بسیار مهم است باید محیط دانشجویی با نشاط و با امید کنیم و یکی از نقاط ضعف در نقاط حرفه‌ای همین عدم امید است که باید با فضای معنوی، اخلاق پزشکی را نیز نهادینه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: استعدادها بسیار مهم است و باید این نیروی استعدادها را با کمک نهادهای فرهنگی حفظ کنیم. زیرا دانشجو اگر مزه دین و دینداری را بچشد همان طور که پیامبر اکرم(ص) برای تکریم اخلاق و مبعوث شده‌اند طبیعتا می‌توانیم در رشد این استعدادها گام برداریم.


کد مطلب: 2985

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcf.cd0iw6d1tgiaw.html?2985

تيترآنلاين
  http://titronline.ir