تيترآنلاين - فاقد برنامه در زمینه کاهش آلودگی هوا هستیم - نسخه قابل چاپ

فاقد برنامه در زمینه کاهش آلودگی هوا هستیم

21 آذر 1390 ساعت 20:22

زوج و فرد کردن خودروها، گسترش محدوده طرح، کاهش ساعت کاری، تماما نقش مسکن را دارند و به صورت مقطعی جواب می‌دهند. باید به صورت ریشه‌ای موضوع آلودگی هوا برطرف شود


مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست با بیان اینکه خودرو و سوخت ۲ متهم اصلی در آلودگی هوای تهران است، گفت: فاقد برنامه در زمینه کاهش آلودگی هوا هستیم. 

به گزارش فارس، وحید نوروزری در نشست تخصصی آلودگی هوای تهران که در تالار ایران زمین شهرداری تهران برگزار شد، گفت: در حوزه آلودگی هوا مطالب زیادی وجود دارد. امروز زنگ هشدار آلودگی هوا به صدا درآمده است.

تعدادی از پزشکان در سال ۷۲ در خصوص آلودگی هوا هشدار دادند

مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست به بیانیه صادر شده درباره آلودگی هوا در سال 72 اشاره کرد و گفت: تعدادی از پزشکان بیانیه‌ای صادر و اعلام کردند که وضعیت هوا خراب است.

اعلام نگرانی از کندی حرکت مبارزه با آلودگی در سال ۷۹

وی ادامه داد: همچنین بیانیه دیگری در سال 79 تشکل‌های زیست‌محیطی امضا و اعلام کردند که نگرانی عمیقی از کندی حرکت با مبارزه با آلودگی هوا وجود دارد.

به گفته نوروزی در آن سال تازه برنامه جامع کاهش آلودگی هوا تصویب و قرار بود اجرا شود.

هشدار به مسئولان: فرزندان شما نیز در این هوا نفس می‌کشند

مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست به زدن زنگ هشدار آلودگی هوا توسط دختر کوچکی( که امروز این کار را انجام داد) اشاره کرد وگفت: این هشداری است برای مسئولان که ما بچه‌ها از این هوا تنفس می‌کنیم و فرزندان شما نیز از در این هوای آلوده تنفس می‌کنند.

خودرو و سوخت ۲ متهم اصلی در آلودگی هوا

نوروزی همچنین در بخش دیگر سخنانش درباره خودروهای استاندارد در تهران گفت: دو متهم اصلی آلودگی هوای تهران خودرو و سوخت هستند. 

وي ادامه داد: به خودروسازانی که با کیفیت یورو 2 خودروها تولید می‌کنند می‌گویم، این مبدل پس از مدتی از بین می‌رود و این ماشین به اندازه 10 ماشین هم تراز خود آلودگی تولید می‌کند.

موتورسیکلت برقی بسیاری از مشکلات را برطرف می‌کند

نوروزی در خصوص بحث آلودگی موتورسیکلت‌ها گفت: باید تعرفه واردات موتورسیکلت را صفر کنند تا خودروهای بی‌کیفیت وارد نشوند در نتیجه اگر موتورسیکلت‌های برقی وارد شود بسیاری از مشکلات برطرف می شود.

کاهلی ۲ خودرو ساز بزرگ کشور در استاندارها

به اعتقاد نوروزی، دو خودروساز بزرگ کشور قدری در جهش استانداردهای اصلی کاهلی می‌کنند.

می‌توان تولید چند خودروی دیگر را متوقف کرد

مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست به موضوع حذف پیکان در سال 79 اشاره کرد و گفت: واکنش‌های زیادی در این خصوص صورت گرفت اما می‌توان خط تولید چند خودروی دیگر را نیز حذف کرد. 

وي اضافه کرد: زوج و فرد کردن خودروها، گسترش محدوده طرح، کاهش ساعت کاری، تماما نقش مسکن را دارند و به صورت مقطعی جواب می‌دهند. باید به صورت ریشه‌ای موضوع آلودگی هوا برطرف شود.

نوروزی ادامه داد: از سال 72 می‌گوییم خودرو و سوخت مشکل دارند حال نیز دوباره می‌گوییم خودرو و سوخت مشکل دارد.

وی به تصمیمات کمیته اضطرار اشاره کرد و گفت: هر تصمیمی که کمیته اضطرار درباره آلودگی هوا می‌گیرد ما 3 تا 4 برابر سهم خود کار انجام می‌دهیم.

با آب‌پاشی آسمان برای کاهش آلودگی مخالفیم

مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست به آبپاشی آسمان تهران برای کاهش آلودگی هوا در سال گذشته اشاره کرد و گفت: کمیته مواقع اضطرار این تصمیم را گرفت ،با آبپاشی هوا مخالف بودیم، هستیم و خواهیم بود.

نوروزی با بیان اینکه در شرایط آلودگی هوا نسخه‌هایی برای کاهش آلودگی نوشتند،گفت: یک نفر فقط پشت سر هم این نسخه‌ها را نوشته و 10 صفحه در این زمینه نوشته شده است.

فاقد برنامه در زمینه کاهش آلودگی هوا هستیم 

نوروزي با بیان اینکه تهران در زمینه آلودگی هوا فاقد برنامه است، گفت: اگر وضعیت آلودگی هوا به همین روش ادامه یابد وضعیت بحرانی خواهیم داشت.

وی با تأکید بر این موضوع که آلودگی هوا برای تهران است و نقش سوخت و خودرو نقش مهمی دارند گفت: هشدار می‌دهیم تا از یک فاجعه انسانی جلوگیری شود.

هوای تهران قابل تنفس نیست

مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست از دولت، محیط زیست و ارگان‌های مسئول خواست طرحی ارائه دهند تا ظرف 5 سال آینده هوای تهران قابل نفس کشیدن باشد چرا که در حال حاضر هوای تهران قابل تنفس نیست.
قانون زیاد داریم ولی اجرا نمی‌شود

مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست به قانون‌های کاهش آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: قانون، تبصره و ماده در این زمینه زیاد است اما متأسفانه بیِ‌توجهی و عدم پایبندی به قانون را داریم.

وی به آمار مرگ میر ناشی از آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: از وزیر بهداشت درخواست می‌کنیم که آماری روشن و شفاف در این زمینه به مردم ارائه کند.

به گفته نوروزی قرار بود در سال گذشته این آمار ارائه شود اما نشد، امیدواریم تا پایان سال این تابو شکسته شده و عدد دقیق را اعلام کنند.


کد مطلب: 3721

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdce.w8xbjh8fz9bij.html?3721

تيترآنلاين
  http://titronline.ir