تيترآنلاين - بازار پذيرش دانشجوي خارجي گرم تر از قبل مي شود - نسخه قابل چاپ

بازار پذيرش دانشجوي خارجي گرم تر از قبل مي شود

28 خرداد 1390 ساعت 12:04

براساس اطلاعات منتشر شده، آمريکا سالانه 18 ميليارد دلار از محل تحصيل دانشجويان خارجي درآمد کسب مي کند که تنها مربوط به شهريه سالانه دانشجويان است


براساس اطلاعات منتشر شده، آمريکا سالانه 18 ميليارد دلار از محل تحصيل دانشجويان خارجي درآمد کسب مي کند که تنها مربوط به شهريه سالانه دانشجويان است.تعداد دانشجويان خارجي در اين کشور پس از 11 سپتامبر کاهش يافت و تنها کشوري که از موقعيت واقعه 11 سپتامبر و کاهش تعداد دانشجويان استفاده کرد مالزي بود که توانست تعداد دانشجوي خارجي خود را به 100 هزار نفر برساند و به تازگي نيز وزارت آموزش عالي مالزي از افزايش دانشجويان خارجي تا 4 سال آينده خبر داده است. 

به گزارش روزنامه قدس، هم اکنون حدود 80 هزار دانشجوي خارجي در دانشگاه هاي مالزي وجود دارند که حدود 22 هزار نفر از آنان در دانشگاه هاي دولتي و بيش از 58 هزار نفر در دانشگاه هاي خصوصي مشغول تحصيل اند. البته اين در حالي است که چندي پيش وزير آموزش عالي مالزي اعلام کرد که از ماه ژولاي (تير ماه) سال جاري يارانه هاي تحصيلي دانشجويان خارجي مشغول به تحصيل در دانشگاه هاي دولتي اين کشور حذف خواهد شد و دانشجويان خارجي مشغول به تحصيل در دانشگاه هاي دولتي مالزي از اين پس هزينه کامل تحصيل خود که رقمي مشابه با نرخهاي تحصيلي دانشگاه هاي خصوصي اين کشور است، را پرداخت خواهند کرد. 

دانشگاه هاي کانادايي نيز بازاريابي براي جذب هر چه بيشتر دانشجوي خارجي را در دستور کار خود قرار داده اند. اين کشور از سال 1996 جذب دانشجوي خارجي خود را دوبرابر کرد. بيش از 9 هزار دانشجوي آمريکايي در دانشگاه ها و کالج هاي کانادا به تحصيل مشغولند و اين در حالي است که 12 سال پيش تنها 2300 دانشجوي آمريکايي در کانادا حضور داشت. تنها در دانشگاه مک گيل در شهر زيباي مونترآل تعداد دانشجويان آمريکايي در 5 سال گذشته 22 درصد افزايش داشته و دانشگاه دالهوزي در سال جاري 14 درصد بيشتر از سال پيش درخواست پذيرش از اتباع آمريکا دريافت کرده است. 

در چين نيز شمار دانشجويان خارجي رو به افزايش است. شمار دانشجويان خارجي اين کشور در پايان سال 2010 ميلادي به يک ميليون و 270 هزار نفر رسيده که نسبت به سال 2009 از رشدي 24 درصدي برخوردار است. 

تنها در سال 2010 ميلادي، 285 هزار دانشجوي جديد خارجي در دانشگاه هاي اين کشور ثبت نام کرده اند که اين رقم در تاريخ فعاليتهاي علمي و دانشگاهي چين بي سابقه است.در حال حاضر دانشجوياني از 100 کشور جهان در چين سرگرم تحصيل هستند. 

تايواني ها هم اعلام کرده اند که کشورشان تا چند سال آينده اين کشور به مرکز آموزش عالي براي دانشجويان منطقه آسيا- اقيانوسيه تبديل خواهد شد. در حال حاضر فقط 20 هزار دانشجوي خارجي در تايوان مشغول تحصيل هستند که با در نظر گرفتن دانشجويان چيني اين تعداد به 30 هزار نفر مي رسند، هدف دولت تايوان افزايش 15 هزار دانشجوي خارجي تا سال 2012 در اين کشور است.


کد مطلب: 2623

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdce.w8wbjh8px9bij.html?2623

تيترآنلاين
  http://titronline.ir