تيترآنلاين - بهروز افخمی: ترجیح می‌دهیم با قوه قضائیه طرف باشیم اگر ... - نسخه قابل چاپ

بهروز افخمی: ترجیح می‌دهیم با قوه قضائیه طرف باشیم اگر ...

27 بهمن 1392 ساعت 5:51

اگر سطح سانسور آن قدر بالا باشد که الان هست‌، ترجیح می‌دهیم با قوه قضاییه طرف باشیم. در آن صورت قوه قضاییه با سینما در یک شرایط تعاملی قرار می‌گیرد


بهروز افخمی معتقد است: اگر سطح سانسور در سینما آن قدر بالا باشد که الان هست‌، ترجیح می‌دهیم با قوه قضاییه طرف باشیم.

این کارگردان سینما که در سی‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه و فیلم را دریافت کرد، در گفت‌و‌گو با ایسنا، درباره وضعیت سینما و چگونگی مدیریت سازمان سینمایی برای جلوگیری از فشارهایی که از بیرون وارد می‌شود،بیان کرد: در همه جای دنیا شیوه‌های مختلفی برای عکس‌العمل تماشاگرانی که از فیلمی ناراضی هستند یا احساس می‌کنند آن فیلم به آن‌ها توهین کرده است وجود دارد، به طوری که گاهی سازمان‌های مسئول مثل شهرداری یا سازمان‌های منطقه‌ای به چنین فیلمی رسیدگی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه گاهی دولت، یک پروانه نمایش عمومی برای همه صادر می‌کند، اضافه کرد: در سینمای ایران شیوه‌های سانسور دولتی تا به حال برعهده وزارت ارشاد بوده و به نظرم وزارت ارشاد هم باید پافشاری کند تا یک شیوه یکدست برای کل کشور وجود داشته باشد، اما اگر این طور باشد که خود وزارت ارشاد پیش از وارد شدن فشار از طرف مردم یا گروه‌های فشار، حد ممیزی را به حدی برساند که هیچ کس معترض نشود، سینما می‌میرد.

افخمی گفت: این درست نیست که بگوییم هیچ کس حق اعتراض ندارد چون وزارت ارشاد خودش سانسور می‌کند و پروانه‌ی نمایش هم می‌دهد. باید به تدریج و با تعامل این سطح سانسور کم شود و این یک عمل زمان بر است، یعنی به تدریج و با تغییر عادت‌ها پیش می‌آید.

او اظهار کرد: من حتی زمانی گفتم و هنوز هم اعتقاد دارم که می‌توان صدور پروانه‌ نمایش را برداشت و در صورت بروز شکایت از یک فیلم، کار به قوه قضاییه محول ‌شود.

کارگردان «آذر،شهدخت، پرویز و دیگران» گفت: اگر سطح سانسور آن قدر بالا باشد که الان هست‌، ترجیح می‌دهیم با قوه قضاییه طرف باشیم. در آن صورت قوه قضاییه با سینما در یک شرایط تعاملی قرار می‌گیرد و بعد کم‌کم قاضی‌هایی که متخصص این امر باشند خواهیم داشت؛ حتی شاید یک بخشی در قوه قضاییه به وجود آید که از وزارت ارشاد بهتر عمل کند؛ بنابراین نمی‌توان خیلی هم گفت که چرا وزارت ارشاد قدرت ندارد تا جلوی برخی مسائل بایستد چون ممکن است اگرتمام قدرت را به او بدهیم، سطح سانسور را بالاتر هم ببرد.

افخمی در پایان درباره جوایزی که دریافت کرد هم خاطرنشان کرد: امسال بهترین گروه داوران را داشتیم چون گروه، خیلی حرفه‌ای و تخصصی شده بود و کارشان هم سخت‌تر بود مخصوصا اینکه تعداد فیلم‌های نزدیک به هم زیاد بود. سال گذشته که داور جشنواره بودم مشکلاتی پیش آمد که برخی فکر کردند علیه آن‌ها توطئه شده است، این مساله وقتی از کسانی که سال‌ها سابقه دارند دیده شود ناراحت کننده است،اما من در جشنواره امسال فقط آمده بودم که بگویم اینجا یک مهمانی است و مهمانی آدابی دارد ولی با تعجب دیدم که جایزه هم به ما دادند!


کد مطلب: 6359

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdce.n8pbjh8xo9bij.html?6359

تيترآنلاين
  http://titronline.ir