تيترآنلاين - نگاهی به خلوت‌ترین بخش نمایشگاه بين المللي کتاب - نسخه قابل چاپ

نگاهی به خلوت‌ترین بخش نمایشگاه بين المللي کتاب

23 ارديبهشت 1391 ساعت 13:50

بخش لاتین ارزی-ریالی به دور از همهمه و ازدحام ناشران عمومی، دانشگاهی، کودک و حتی اغذیه فروشی‌ها، با توجه به قیمت‌های کتاب‌هایش مخاطبان خاص خود را دارد


بخش لاتین ارزی-ریالی به دور از همهمه و ازدحام ناشران عمومی، دانشگاهی، کودک و حتی اغذیه فروشی‌ها، با توجه به قیمت‌های کتاب‌هایش مخاطبان خاص خود را دارد.

به گزارش فارس، بی اغراق یکی از کم بازدیدترین و کم ازدحام ترین و در عین حال مناسب‌ترین بخش‌های نمایشگاه کتاب که مخاطب و بازدید کننده فارغ از هر گونه دردسری می‌تواند به مشاهده کتاب‌ها و خرید آنها اقدام کند، بخش فروش کتاب‌های خارجی ارزی- ریالی نمایشگاه کتاب است.

این بخش از نمایشگاه که به ورودی متروی شهید بهشتی نزدیک است و به دور از همهمه و ازدحام ناشران عمومی، دانشگاهی، کودک و حتی اغذیه فروشی ها و تنقلات فروشی ها قرار دارد، با توجه به قیمت‌های کتاب هایش مخاطبان خاص خود را دارد. در این بخش فروشندگان و مسئولان غرفه‌ها برخلاف دیگر بخش های نمایشگاه کتاب، به راحتی بر روی صندلی های خود استراحت می‌کنند، آب معدنی می‌نوشند و از بازدید کنندگان استقبال می کنند.

بخش فروش کتاب های خارجی ارزی- ریالی از دو بخش کتاب های عربی و کتاب های لاتین تشکیل شده که بیشتر کتاب‌های عرضه شده در بخش لاتین به زبان های انگلیسی، فرانسوی و بخش اندکی از کتاب ها به اسپانیای، آلمانی و چینی هستند.

* فروش کتب خارجی با نرخ‌های متفاوت ارز

در میان غرفه های مختلفی که در بخش فروش لاتین ارزی- ریالی حضور دارند، کتاب‌ها به قیمت های ارزی متفاوتی فروخته می شوند. ناشرانی مانند «مک گرو هیل» کتاب های خود را به نرخ دلاری 1800 تومان می فروشند و این رقم در برخی دیگر از انتشاراتی ها در بین 1600 تا 1700 تومان در نوسان است. یکی از مسئولان غرفه «مک گرو هیل» در پاسخ به سوال یکی از مخاطبان در خصوص پایین بودن نرخ دلار نسبت به این قیمت گفت: کتاب های ما پیش از این تاریخ خریداری شده اند و در نتیجه کتاب های ما به نرخ دلار خریداری شده فروخته می شوند.

از سوی دیگر کتاب‌هایی که در بخش لاتین فروخته می‌شوند موضوعات متفاوتی را در بر می گیرند. از کتاب‌های دانشگاهی در موضوعات علم، فلسفه، ادبیات، آموزش زبان های خارجی و فرهنگ های دو زبانی گرفته تا کتاب هایی با موضوعات معماری، هنر و آشپزی.

* ناشران ایرانی واردکننده کتب خارجی

غرفه‌های فروش کتاب‌های خارجی ارزی- ریالی شامل ناشران خارجی و ایرانی است. ناشران ایرانی شرکت کننده در این بخش بیشتر وارد کننده کتاب های ناشران خارجی در موضوعات متفاوت می باشند. «جان وایلی» و «مک گرو هیل» نیز از ناشران مهم خارجی هستند که با کتاب هایی در موضوعات گوناگون در نمایشگاه شرکت کرده‌اند.

در میان غرفه‌های فروش کتاب های ارزی-ریالی فرهنگ های لغت و داستان و رمان چیرگی خاصی دارند و در کنار آنها سی دی‌های کمک آموزشی برای فراگیران زبان های خارجی و نرم افزارهای چند منظوره از دیگر کالاهایی هستند که در این غرفه ها فروخته می شوند. در کنار این موارد، همچنین برخی غرفه ها مانند «آراکس» به فروش مجلاتی مانند ریدر دایجست و نشنال جئو گرافی می پردازند .

* تفکیک نمایشگاه از فروشگاه

از ویژگی های قابل توجه در بخش کتاب های لاتین ارزی ریالی، تفکیک نمایشگاه از فروشگاه کتاب است و بیشتر ناشران تفکیکی میان نمایش کتاب و فروش کتاب قائل شده‌اند. این امر موجب شده تا مخاطب و بازدید کننده با طمانینه و پس از خواندن بخش‌های دلخواه کتاب، نسبت به خرید آن اقدام کند. انبار این ناشران در نزدیکی غرفه آنها قرار گرفته و به مانند بخش عربی نیست که چادر جدایی برای فروش و تحویل کتاب ها داشته باشد.

* تخفیف 70درصدی ناشر خارجی

در میان ناشرانی که در بخش ارزی- ریالی بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب حضور دارند، انتشارات «پت فایندر(path finder)» به دلیل تخفیف 70 درصدی برخی کتاب هایش توجه بسیاری را جلب کرده است. بیشتر کتاب های این ناشر به انقلاب کوبا، فیدل کاسترو، بحران کوبا در دوران جنگ سرد و شخصیت های تاریخی چون مالکم ایکس، نلسون ماندلا، لنین و تروتسکی و... اختصاص دارد.

در انتها یکی از ویژگی ها و مزیت هایی که در بخش کتب لاتین ارزی ریالی برخلاف ناشران عمومی و دانشگاهی دیده می شود، وجود فروشگاه هایی کوچک برای فروش نوشیدنی در داخل سالن هاست که بازدید کنندگان را از حضور در میان ازدحام مردم و ایستادن در صف ها برای خرید نوشیدنی بی نیاز می کند.


کد مطلب: 4658

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdce.n8ebjh8pv9bij.html?4658

تيترآنلاين
  http://titronline.ir