تيترآنلاين - لطفاً بي‌تفاوتي را كنار بگذاريد - نسخه قابل چاپ

لطفاً بي‌تفاوتي را كنار بگذاريد

حميده اميني فرد

19 تير 1390 ساعت 10:14

ما بايد در برابر ظلم به ديگران واكنش نشان دهيم حتي اگر اين ظلم به كوچكي دريافت كرايه‌اي بيش از حد متعارف باشد!


اين يك رويه تكراري است، اوايل فكر مي‌كردم ممكن است به طور تصادفي اين وضعيت اتفاق افتاده باشد اما بعد از چند بار تكرار متوجه شدم كه اين رفتار براي خيلي‌ها تبديل به يك عادت شده است. خيلي‌ها بدون اينكه حتي خم به ابرويشان بياورند فقط به صرف اينكه عجله دارند يا برايشان مهم نيست از خير باقي كرايه تاكسي يا نرخ واقعي‌اش مي‌گذرند. اين افراد كه معمولاً هر از گاهي و به طور اتفاقي سوار تاكسي مي‌شوند چون از نرخ كرايه‌هاي درون‌شهري مطلع نيستند زحمت سؤال و جواب را از دوش‌شان برمي‌دارند و بدون اينكه به بقيه مسافران فكر كنند مبلغي را به رانندگان مي‌پردازند كه آنان را در دريافت كرايه‌ها، بدعادت مي‌كند!
اين اتفاق البته در مسيرهايي رخ مي‌دهد كه برچسب كرايه روي آنها نصب نشده و يا در مسير مشخصي تردد ندارند، رانندگان اين خطوط اغلب سعي مي‌كنند از روي نرخ پرداختي يك مسافر، كرايه مسافران ديگر را تعيين كنند، با اين توصيف اگر فردي بدون درنظر گرفتن هزينه آن مسير، مبلغي را با بي‌توجهي پرداخت كند، رويه‌اي را پايه‌گذاري مي‌كند كه به ضرر ديگران تمام مي‌شود! شايد در ذهن بسياري اين مسئله در بعضي نقاط و به ندرت اتفاق بيفتد، اما واقعيت اين است كه اين رفتار در بيشتر نقاط شهر در حال شكل‌گيري است، تا حدي كه اگر مسافري بخواهد بدون خوشايند راننده عزيز، كرايه واقعي را بپردازد مورد غضب واقع شده و ناچار مي‌شود مبلغي را اضافه‌تر از اصل كرايه بپردازد!
جالب اين كه در چنين شرايطي بقيه مسافران سكوت مي‌كنند و در برابر بحث لفظي راننده و آن مسافر مظلوم، هيچ عكس‌العملي نشان نمي‌دهند، گو اين كه آنها اصلاً در تاكسي ننشسته‌اند يا گوش‌هايشان هيچ حرفي را نمي‌شنود!
غافل از اين كه اين حركت انفعالي روزي به ضرر خودشان تمام شده و موجب مي‌شود آنها هم در چنين شرايطي بدون پشتيبان باقي بمانند! اتفاقي كه متأسفانه افتاده و ما را هم مثل ديگران در حمايت از فردي كه مورد ظلم واقع شده بي‌تفاوت كرده است، شايد اين جريان براي بسياري آنقدر بزرگ نباشد كه بخواهند در برابرش موضع بگيرند، اما همين اتفاق به ظاهر كوچك، منشأ بسياري از بي‌تفاوتي‌هاي بزرگ است، ما بايد در برابر ظلم به ديگران واكنش نشان دهيم حتي اگر اين ظلم به كوچكي دريافت كرايه‌اي بيش از حد متعارف باشد!


کد مطلب: 2740

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdce.e8wbjh8f79bij.html?2740

تيترآنلاين
  http://titronline.ir