تيترآنلاين - استفاده از موبایل برای خشونت در برابر زنان زامبیایی - نسخه قابل چاپ

استفاده از موبایل برای خشونت در برابر زنان زامبیایی

موبنا , 21 دی 1391 ساعت 18:11

در حالی که استفاده از موبایل به شدت در میان زنان رایج است، اما به دلیل اختلافات اقتصادی فناوری‌های موبایلی بیشتر در اختیار مردان قرار دارد


از آنجا که در کشور زامبیا بهای زیادی به زنان داده نمی‌شود، تلفن‌های همراه برای خشونت در مقابل زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش موبنا، فناوری‌های موبایلی در آفریقا با رشد زیادی همراه بوده و دسترسی به اطلاعات و سرویس‌ها نسبت به دهه‌های قبل باعث قدرتمند شدن مردم در این قاره شده است.
تحقیقات نشان داده که مردان در زامبیا نسبت به زنان جایگاه اجتماعی بالاتری دارند، بنابراین استفاده از تلفن‌های همراه به تقویت الگوهای خشونت آمیز علیه زنان منجر شده است. 

بر اساس این گزارش، مناطق روستایی و ایالات شرق و جنوب زامبیا و نحوه استفاده از موبایل توسط مردان و زنان در این کشور مورد بررسی قرار گرفته است.
در حالی که استفاده از موبایل به شدت در میان زنان رایج است، اما به دلیل اختلافات اقتصادی فناوری‌های موبایلی بیشتر در اختیار مردان قرار دارد. زیرا آنان به سرویس‌ها و برنامه‌های اطلاعاتی بیشتری نسبت به زنان دسترسی دارند. 

بر اساس عوامل اجتماعی و روانشناختی در این زمینه، هنگامی که فناوری‌های موبایلی به زنان آزادی بیشتری برای ارتباطات می‌دهد مردان ممکن است به منظور تضعیف آزادی زنان متوسل به خشونت شوند.
در این کشور هنگامی که مردان به همسرانشان اجازه استفاده از تلفن‌های همراه را می‌دهند به این ترتیب زنان باید در همه مواد به همسرانشان پاسخگو باشند و حتی باید نوع ارتباطاتشان را با کسانی که با آنها تماس می‌گیرند شرح دهند. 

بر این اساس انتظار می‌رود از آنجا که استفاده از موبایل در زامبیا در حال رشد است مفاهمیم اجتماعی رشد و تکامل صنعت فناوری اطلاعات نیز پیشرفت بیشتری ‌کند. بنابراین گفته می‌شود اگرچه فناوری می‌تواند افراد را قدرتمند کند اما تغییر سیاست برای اعطای آزادی به زنان در ارتباطات نیز لازم است.


کد مطلب: 5440

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdce.e8nbjh8e79bij.html?5440

تيترآنلاين
  http://titronline.ir