تيترآنلاين - تجربه کاهش قیمت مسکن در سال 86 تکرار نخواهد شد - نسخه قابل چاپ

تجربه کاهش قیمت مسکن در سال 86 تکرار نخواهد شد

گفت وگو از ناهید شمشیری

6 فروردين 1392 ساعت 14:22

با حجم نقدینگی که بخشی از آن به بازار مسکن هدایت می شود کاهش قیمت ها بعید به نظر می رسد


یک کارشناس بازارمسکن گفت : برخلاف برخی پیش بینی ها کاهش قیمت مسکن در سال آینده همانند تجربه سال 87 تکرار نخواهد شد و با حجم نقدینگی که بخشی از آن به بازار مسکن هدایت می شود کاهش قیمت ها بعید به نظر می رسد . 
سعید سعادتمند در گفت وگو با پانا،در پاسخ به این سوال که آیا تجربه کاهش قیمت مسکن در سال 86 در سال آینده نیز تکرار خواهد شد ،اظهارکرد: عوامل متعددی در کاهش قیمت مسکن در سال 86 موثربوده است که از جمله آنها بسته پولی بانک مرکزی بود که ورود نقدینگی به اقتصاد را محدود کرد .
وی با بیان اینکه این سیاست 10 تا 15 درصد نقدینگی بازار مسکن را کاهش داد ،بیان کرد:اما امروز حجم ورود نقدینگی به کشور بسیاربالاست که از جمله عوامل افزایش قیمت مسکن است .
سعادتمند با بیان اینکه اتخاذ سیاست انقباظی توسط بانک مرکزی در سال 86موجب شد تا نرخ مسکن در سال 87 با کاهش روبه رو شود ،عنوان کرد: این سیاست انقباظی در حال حاضر اعمال نمی شود درعوض حجم نقدینگی بالایی به کشور وارد می شود .
کارشناس بازار مسکن عنوان کرد: در سال 86 ،10 تا 15 درصد تسهیلات بانک ها در مسکن کاهش یافت اما امروز اگر بسته حمایتی بانکی هم ارایه شود به دلیل اینکه نقدینگی بخش مسکن را بازارگردانی می کند ، چندان قابل لمس نخواهد بود .
وی بیان کرد: رشد نقدینگی از 27 درصد سال 86 در سال 87 به 15 درصد کاهش یافت که البته در طی یک دوره زمانی یک ساله حاصل شد .
کارشناس بازار مسکن اظهارکرد: اثرات این کاهش نقدینگی درسال 87 به وضوح مشاهده شد .
سعادتمند با بیان اینکه رشد نقدینگی امروز در کشور به بیش از 25 درصد رسیده است ،خاطرنشانکرد: درسال 90 با یک تغییر پارادایم اقتصادی مواجه بودیم ،درشرایطی که میزان تولید ناخالص داخلی کشور در سال 86 ،286 هزار میلیارد تومان ،میزان بودجه 231هزار میلیارد تومانبود میزان نقدینگی 191 هزار میلیارد تومان بود .
کارشناس بازار مسکن عنوان کرد: در سال 91 برای اولین بار در اقتصاد کشور بودجه کشور از حجم تولید ناخالص داخلی فراتر رفت و این بدان معناست که دولتی که هزینه هایش بسیار بیشتر از تولید ناخالص داخلی آن است .
وی ادامه داد : در سال 91 اقتصاد ایران با تورم بالا روبه رو بود و حتی اگرتحریمها بوجود نمی امد تجربه تورم امکان ناپذیر بود .
وی اضافه کرد: این روند یعنی بزرگتر شدن حجم بودجه کشور از تولید ناخالص ملی سال آینده نیز تکرار حجم نقدینگی بسیار فراتر خواهد بود .
کارشناس بازار مسکن عنوان کرد: بودجه 730 هزار میلیارد تومانی دولت سال آینده نیز حجم نقدینگی را از میزان جی دی پی کشور فراتر خواهد برد .
سعادتمند تصریح کرد: تغییر پارادایم دوم نیز در سال آینده به وجود خواهد آمد در حالی که در سال 87 ثبات نرخ ارز وجود داشت و 90 درصد کالاهای سرمایه ای افزایش و به دنبال آن کالاهای مصرفی نیز افزایش قیمت داشت .
کارشناس بازار سرمایه اظهارکرد:امروز این تغییر پارادایم حاصل شده که قیمت کالاهای مصرفی افزایش یافته و به دنبال آن مواد اولیه و کالاهای سرمایه ای نیز به دنبال تطبیق میزان دارایی ها هستند .
کارشناس بازار مسکن عنوان کرد: همچنین قیمت تمام شده مسکن به طور معمول 450 دلار بوده است که این میزان برای هر واحد مسکونی در شهر تهران به دنبال افزایش است .
وی با بیان اینکه اتفاقی که در بخش مسکن در حال ایجاد است انطباق بخش مسکن با سایر دارایی هاست ،اظهارکرد : یکی از دلایلی که بخشی از نقدینگی به بازار مسکن هدایت شده این است که دارندگان نقدینگی احساس می کنند که مسکن در مقایسه با بسیاری از دارایی ها ارزان مانده است .
سعادتمند بیان کرد: این نکته پذیرفتنی است که تقاضای موجود در بازار مسکن تقاضای واقعی نیست و تقاضای سرمایه ای کنترل بازار مسکن را در دست دارد . 

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: با شرایطی رکودی که در اقتصاد وجود دارد طبیعی است دولتمردان باید اجازه دهند بخش مسکن قسمتی از رکود اقتصادی را با ایجاد اشتغال ،مصرف کالاها و رونقی که ایجاد می کند به تحرک وا دارد .
وی با بیان اینکه با بودجه ای که دولت به مجلس ارایه داده است نقدینگی 600 هزار میلیارد تومانی در مقابل تولید ناخالص داخلی 500 هزار میلیارد تومانی قابل پیش بینی است ،عنوان کرد: همسان سازی دارایی ها ،قیمت تمام شده و تغییرات موجود در نقدینگی و سرعت گردش پولی از عواملی است که قیمت مسکن را در سال آینده رقم خواهد زد .
سعادتمند خاطرنشان کرد: رفع تحریم ها می تواند سرعت گردش پولی را افزایش داده اما فشار تورم موجب خواهد شد تا چسبندگی قیمت ها و نرخ تورم احتمال افزایش قیمت ها را ناممکن کند .
کارشناس بازار مسکن عنوان کرد: یکی از راهکارهایی که دولت در سال 86 دنبال کرد آن بود که ضمن کنترل بازار از نظر نقدینگی و تقاضا تبلیغات گسترده ای درباره مسکن مهر انجام دهد که توانست برای یک دوره چند ماهه بر کاهش قیمت مسکن تاثیرگذار باشد .
سعادتمند تصریح کرد: در حال حاضر تغییرات قیمت مسکن به صورت فصلی است و حتی اینگونه نیست که تنها یک یا دو بار در طول سال افزایش قیمت ایجاد شود .
کارشناس بازار مسکن بیان کرد:فشار نقدینگی پیش رو امکان کاهش قیمت کالاهای سرمایه ای را فراهم نخواهد کرد .
وی تصریح کرد: مسکن نیز همین شرایط را خواهد داشت و به نظر نمی رسد که در سال آینده با کاهش مواجه باشد .
سعادتمند بیان کرد: نیاز مردم در یک شرایط تورمی به حفظ دارایی ها و سرمایه ها اجازه کاهش قیمت مسکن را نخواهد داد .
کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه تورم کشور بیش از 31 درصد است ،تصریح کرد: بخش مسکن نیز سال آینده تلاش می کند ارزش دارایی خود را حفظ کند و به دلیل افزایش قیمت مصالح بخش مسکن سال آینده رکود ساخت وساز خواهد داشت . 

وی اضافه کرد: ماهانه 12 هزار میلیارد تومان نقدینگی به اقتصاد افزوده می شود که به حدود 200 هزار میلیارد تومان خواهد رسید که با تاخیر چند ماهه تاثیرات خود را بر اقتصاد باقی خواهد گذاشت .
سعادتمند تصریح کرد: نقدینگی 6 ماهه دوم امسال تاثیر خود را بر اقتصاد کشور در ماههای ابتدایی سال آینده به دنبال خواهد داشت .
کارشناس بازار مسکن اظهارکرد: به نظر می رسد با توجه به افزایش قیمت بسیاری از کالاها افزایش مصالح ساختمانی نیز طبیعی است و با مجموعه شرایط کاهش قیمت مسکن در سال آینده بعید به نظر می رسد .
سعادتمند تصریح کرد: اگر به طور موقت در فصلی از سال که حدود اردیبهشت است یک یا دو درصدی قیمت مسکن کاهش می یابد که به طور کامل روند طبیعی بازار است اما کاهش قیمت ماندنی نخواهد بود.
وی عنوان کرد: در شهر کابل قیمت هر مترآپارتمان یک هزار و 100 دلار قیمت گذاری می شود چه انتظاری وجود داردکه قیمت ملک در مناطق شمالی تهران بیش از 5 هزار دلارقیمت گذاری نشود .


کد مطلب: 5602

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdce.78nbjh8pw9bij.html?5602

تيترآنلاين
  http://titronline.ir