تيترآنلاين - معضلی به اسم اعتیاد اینترنتی - نسخه قابل چاپ

معضلی به اسم اعتیاد اینترنتی

عصر ارتباط , 2 بهمن 1390 ساعت 21:02

تحقیقات اخیر در چین نشان می‌دهد که استفاده بیش از حد از اینترنت ـ تا حدی که به یک اعتیاد تبدیل شود ـ می‌تواند باعث خسارات ساختاری بر مغز شود


برخلاف الکل یا مواد مخدر، استفاده بیش از حد از اینترنت می‌تواند به عملکرد شما کمک کند و شما را با سیلی از ایده‌ها و نظرات جدید آشنا کند اما تحقیقات اخیر در چین نشان می‌دهد که استفاده بیش از حد از اینترنت ـ تا حدی که به یک اعتیاد تبدیل شود ـ می‌تواند باعث خسارات ساختاری بر مغز شود.

این تحقیقات که روی 17 کاربر معتاد به اینترنت انجام شده است، نشان می‌دهد مداخله کارکردی و ساختاری در بخشی از مغز که مسوول هماهنگی و سازماندهی کارهای مغز است می‌تواند سبب ایجاد مشکلات شناختی در آن شود، درست شبیه چیزی که اعتیاد به الکل یا قمار ایجاد می‌کند.

دانشمندان چینی در گزارشی اعلام کردند یافته‌های آنها حاکی از آن است که اعتیاد اینترنت باعث برهم زدن نظم سلول‌های سفید مغز می‌شود و بخش‌هایی از مغز را که درگیر احساسات و توجهات، تصمیم‌گیری و کنترل‌های شناختی هستند، مختل می‌کنند. آنها همچنین معتقدند اعتیاد اینترنتی همچنین مکانیسم‌های عصبی و روانی را مختل می‌کند. اعتیاد به اینترنت هنوز به صورت رسمی به عنوان یک بیماری تلقی نمی‌شود زیرا باید به تایید انجمن روان‌درمانی آمریکا برسد که هنوز نرسیده زیرا این انجمن بر این باور است که این یک ویژگی عمومی در جهان امروز است. علاوه بر این، این انجمن تعاریف متفاوتی از عادات شناختی و عادات سرگرمی دارد اما با وجود اختلاف نظرات متعدد درباره تعاریف از اعتیاد اینترنتی، برخی ویژگی‌های مشترک هست که همه محققان درباره آنها اتفاق نظر دارند که از آن جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد:

1) استفاده بیش از حد از اینترنت که اغلب با فراموش کردن زمان یا سردرگمی در وب توام است
2) انزوا، احساس عصبانیت و افسردگی به خاطر نداشتن دسترسی به اینترنت
3) وسواس بیش از حد از جمله نیاز به داشتن تجهیزات رایانه‌ای بهتر، نرم‌افزار بهتر و ساعات بیشتر برای استفاده 
4) داشتن احساسات منفی از جمله دروغگویی، دستاوردهای ضعیف، انزوای اجتماعی و خستگی مفرط


کد مطلب: 4009

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdce.78ebjh87o9bij.html?4009

تيترآنلاين
  http://titronline.ir