تيترآنلاين - نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاه‌های جمهوری آذربایجان - نسخه قابل چاپ

نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاه‌های جمهوری آذربایجان

2 بهمن 1390 ساعت 12:32

اداره‌کل امور دانش‌آموختگان وزارت علوم در آخرین به روز رسانی خود ضوابط و مقررات جدید مدارک تحصیلی دانشگاه‌های معتبر جمهوری آذربایجان را با تاریخ شروع به تحصیل اول فوریه 2012 به بعد اعلام کرد.


اداره‌کل امور دانش‌آموختگان وزارت علوم در آخرین به روز رسانی خود ضوابط و مقررات جدید مدارک تحصیلی دانشگاه‌های معتبر جمهوری آذربایجان را با تاریخ شروع به تحصیل اول فوریه 2012 به بعد اعلام کرد.
به گزارش فارس، اداره‌کل امور دانش‌آموختگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره نحوه ارزشیابی دانشگاه‌های معتبر این کشور اعلام کرد که ‌مدارک‌Bakalavr صادره‌ از دانشگاه‌های‌ معرفی‌ شده، با حداقل 4 سال‌ تحصیل حضوری و تمام‌وقت‌ به‌ شرط‌ دارا بودن‌ دیپلم‌ 12 ساله دبیرستان یا پیش‌دانشگاهی با معدل کتبی حداقل 14 در رشته مرتبط با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی و داشتن گواهی قبولی در آزمون زبان قبل از اخذ پذیرش، ارائه گواهی قبولی آزمون زبان کشور محل تحصیل حداکثر تا 6 ماه پس از شروع به تحصیل، پس‌ از بررسی‌ علمی‌ که‌ شامل‌ آزمون‌ کتبی‌‌ است، با رعایت سایر ضوابط و مقررات عمومی، "کارشناسی" ارزشیابی‌ می‌شوند.

براساس این گزارش، مدارک ‌Magister صادره‌ از دانشگاه‌های‌ معرفی‌ شده‌ با توجه‌ به‌ دوره‌های‌ تحصیلی‌ قبل‌ از دانشگاه‌ و محتوای‌ دروس‌ دانشگاهی، با حداقل دو سال تحصیل حضوری و تمام‌وقت، به شرط دارا بودن مدرک کارشناسی معتبر با معدل حداقل 15 در رشته مرتبط با گروه آموزشی تحصیلی مقطع کارشناسی‌ارشد و داشتن گواهی قبولی در آزمون زبان قبل از اخذ پذیرش، ارائه گواهی قبولی آزمون زبان کشور محل تحصیل حداکثر تا 6 ماه پس از شروع به تحصیل، پس‌ از بررسی‌ علمی‌ که‌ شامل‌ آزمون‌ کتبی‌‌ است، "کارشناسی‌ارشد" ارزشیابی‌ می‌شوند.

این اداره‌کل همچنین اعلام کرد: مدارک Specialist Diploma چنانچه تاریخ شروع به تحصیل پس از 01/02/2012 باشد، قابل ارزشیابی نیست.

در این ارزشیابی، مدارک Kandidat Nauk دکتری، با حداقل سه سال تحصیل حضوری و تمام‌وقت، به شرط دارا بودن مدرک کارشناسی‌ارشد معتبر با معدل حداقل 16، یکسان بودن رشته تحصیلی در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری و داشتن گواهی قبولی در آزمون زبان قبل از اخذ پذیرش، ارائه گواهی قبولی آزمون زبان کشور محل تحصیل حداکثر تا 6 ماه پس از شروع به تحصیل، مشروط به انتشار حداقل دو مقاله کامل در نشریات معتبر علمی‌ـ ‌پژوهشی، منتشره در کشورهای غیر از کشورهای مستقل مشترک‌المنافع و آسیای میانه که حداقل یکی از آنها دارای نمایه بین‌المللی باشد، با رعایت سایر ضوابط و مقررات قابل بررسی و ارزشیابی است. ضمناً رساله دکتری باید توسط شخص متقاضی نگاشته و ارائه شده باشد.

بر اساس اعلام اداره‌کل امور دانش‌آموختگان وزارت علوم، دانشجویان‌ بورسیه‌ این وزارتخانه به‌ این‌ دلیل‌ که‌ در گزینش‌های‌ علمی‌ مربوط‌ قبول‌ شده‌ و در طول‌ تحصیل‌ تحت‌ نظارت‌ علمی‌ اداره‌‌کل‌ بورس‌ و اعزام‌ و نماینده‌ علمی‌ وزارت‌ متبوع‌ بوده‌اند ملزم‌ به‌ ارائه‌ مقاله‌ نیستند و منظور از نظارت‌ علمی، ارائه‌ گزارش‌ منظم‌ پیشرفت‌ علمی‌ شش‌ ماهه‌ به‌ نماینده‌ علمی‌ وزارت‌ متبوع‌ مستقر در سفارت‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ در مسکو یا بلاروس(شش‌ گزارش‌ در طول‌ دوره‌ تحصیل‌ دکتری) و تأیید دانشگاه محل خدمت است.

از سوی وزارت علوم، 10 مرکز آموزش عالی که در فهرست ذیل آمده است، در این کشور معتبرشناخته شده است:
1- Baku State University
1- درکلیه مقاطع تحصیلی.
2- Azerbaijan University of Architecture and Construction
2- درکلیه مقاطع تحصیلی.
3- Azerbaijan National Academy of Science
3- صرفاً در مقطع دکتری
4- Azerbaijan State Oil Academy
4- درکلیه مقاطع تحصیلی.
5- Baku Music Academy
5- صرفاً تا سطح کارشناسی ارشد
6- Azerbaijan State Academy of Fine Art
6- صرفاً تاسطح کارشناسی ارشد در رشته های وابسته به هنر و نقاشی
7- Azerbaijan National Conservatoire
7- صرفاً تا سطح کارشناسی ارشد
8- Azerbaijan Technical University
8- صرفاً تاسطح کارشناسی.
9- Nakhchivan State University
9- صرفاً تاسطح کارشناسی.
10- Khazar University
10- صرفاً تا مقطع کارشناسی در دانشکده های اقتصاد و مدیریت، معماری، مهندسی وعلوم کاربردی، حقوق، هنر، علوم انسانی و علوم اجتماعی

دانشجویانی‌ که‌ در مراکز آموزش‌ عالی‌ کشور جمهوری آذربایجان مشغول به‌ تحصیل‌ می‌باشند ولی‌ نام‌ مرکز محل‌ تحصیل‌ آنها در این‌ فهرست‌ نیست، نیازمند هماهنگی‌ اولیه‌ و کامل‌ با اداره‌ کل‌ امور دانش‌آموختگان‌ می‌باشند، در غیر این‌ صورت‌ مشکلات‌ ناشی‌ از عدم‌ ارزشیابی‌ مدرک‌ تحصیلیشان‌ متوجه‌ آنان‌ خواهد بود.


کد مطلب: 4007

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcc.xq0a2bqxmla82.html?4007

تيترآنلاين
  http://titronline.ir