موادی که شما را خواب می کنند یا خواب را از شما می ربایند

14 فروردين 1393 ساعت 19:40

برخی موادغذایی هستند که به خواب راحت و بهتر شما کمک کنند و برخی دیگر ممکن است که باعث تخریب و ایجاد اختلال در خواب شما شوند


برخی موادغذایی هستند که به خواب راحت و بهتر شما کمک کنند و برخی دیگر ممکن است که باعث تخریب و ایجاد اختلال در خواب شما شوند. اگر می دانستید کدام مواد غذایی خواب شما را خراب می کنند، آیا از خوردن آنها اجتناب نمی کردید؟ 

به گزارش داناخبر، در این مطلب با چند نوع از مواد غذایی که در خواب شما تاثیرگذار هستند آشنا می شویم:

مواد غذایی حاوی تریپتوفان

همه ما قدرت جادویی شیر داغ برای لذت بردن از خوابی عمیق را شنیده ایم. اما دلیل آن چیست؟ لبنیات حاوی تریپتوفان، ماده ای خواب آور هستند. از دیگر مواد غذایی سرشار از تریپتوفان می توان به آجیل، موز، عسل و تخم مرغ نیز اشاره کرد.

کربوهیدرات بخورید

موادغذایی سرشار از کربوهیدرات با افزایش سطح تریپتوفان موجود در خون، مکمل لبنیات هستند. بنابراین چند غذای کربوهیدرات سبک که به خواب شما کمک کند، می تواند یک کاسه غلات با شیر باشد، ماست و بسکوییت یا نان و پنیر باشد.

قبل از خواب یک غذای سبک بخورید

اگر با بی خوابی دست و پنجه نرم می کنید، وجود کمی غذا در معده شما می تواند به خوابیدنتان کمک کند. اما منظور ما این نیست که پرخوری کنید، سعی کنید وعده غذایی سبکی را انتخاب کنید. غذای حجیم به دستگاه گوارش شما فشار می آورد و این مساله برای شما ایجاد ناراحتی می کند و نمی گذارد که بخوابید.

از مصرف همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده پرهیز کنید

تحقیقات نشان می دهد افرادی که اغلب غذاهای پرچرب می خورند نه تنها وزن آنها بالا می رود، بلکه چرخه خواب آنها نیز به هم می خورد. غذای سنگین گوارش را فعال می کند و این باعث می شود در طول شب محبور باشید برای توالت رفتن بیدار شوید.

مراقب کافئین پنهان باشید

جای تعجب نیست که نوشیدن یک فنجان قهوه در شب ممکن است خواب شما را بر هم بزند. حتی کافئین متوسط هم ممکن است موجب اختلال خواب شود. اما مراقب منابعی از کافئین که کمتر مشخص هستند مثل شکلات، نوشابه، چای و قهوه های بدون کافئین باشید. برای داشتن خوابی بهتر، چهار تا شش ساعت قبل از خواب به طور کامل کافئین را از برنامه غذایی خود حذف کنید.

بعضی از داروها نیز ممکن است حاوی کافئین باشند

بعضی از داروهای نسخه ای یا بدون نسخه هم حاوی کافئین هستند مثل مسکن ها، داروهای چربی سوز، داروهای ادرار آور و داروهای سرماخوردگی و برخی از داروهای دیگر ممکن است حتی بیشتر از یک فنجان قهوه کافئین داشته باشند. برای اطلاع از محتوای کافئین داروها، حتما روی جلد آنها را مطالعه کنید.

موقع خواب مصرف پروتئین را به حداقل برسانید

با اینکه بسیاری از رژیم های غذایی، شب ها مصرف پروتئین را توصیه می کنند و با اینکه پروتئین بخش مهمی از برنامه غذایی روزانه را تشکیل می دهد اما اصلا برای شب ها انتخاب مناسبی نیستند. هضم و گوارشی مواد غذایی سرشار از پروتئین، سخت تر است. از این رو بهتر است از مصرف این غذاها قبل از خواب خودداری کنید و به جای آن یک لیوان شیر گرم یا از کربوهیدرات هایی که به خواب کمک می کند، مثل بیسکوییت استفاده کنید.

مصرف مایعات را از 8 شب به بعد قطع کنید

بله، آبرسانی به بدن در طول روز اهمیت زیادی دارد اما مصرف مایعات را قبل از خواب قطع کنید. مطمئنا اگر مجبور شوید مرتبا برای توالت رفتن بیدار شوید، خواب خوبی نخواهید داشت.


کد مطلب: 6393

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcc.oqea2bq11la82.html?6393

تيترآنلاين
  http://titronline.ir