نتایج یک تحقیق: نسل جوان ربات های انسان نما را دوست ندارند!

narenji.ir , 3 آبان 1392 ساعت 20:36

اکثریت افراد جوان تر چهره های رباتیک و مکانیکی را ترجیح می دادند. در مقابل افراد با به سن گذاشته، چهره های انسانی را در ربات ها بیشتر می پسندیدند


احتمالا برخی از شما فیلم "هوش مصنوعی" به کارگردانی استیون اسپیلبرگ را به خاطر دارید. داستان یک پسربچه رباتیک با یک چهره و فیزیک کاملا انسانی، که به فرزند خواندگی یک زن و شوهر جوان در آمد و مخاطرات زیادی برای آنها ایجاد کرد. قصد نداریم در این جا از فیلم های این کارگردان بزرگ حرف بزنیم، در عوض توجه شما را به تحقیق جالبی در مورد نظر افراد مختلف درباره ظاهر ربات ها جلب می کنیم.

در مطالعه ای در انیستیتوی فناوری جورجیا، دو گروه از افراد مورد بررسی قرار گرفتند: افراد جوان و افراد مسن تر. از این دو گروه سوال شد که ربات هایی با چهره و فیزیک انسانی را ترجیح می دهند، یا ربات هایی کاملا مکانیکی و با ظاهری غیر انسانی.

نتایج این تحقیق بسیار خیره کننده بود. اکثریت افراد جوان تر چهره های رباتیک و مکانیکی را ترجیح می دادند. در مقابل افراد با به سن گذاشته، چهره های انسانی را در ربات ها بیشتر می پسندیدند.

البته زمانی که بحث کاربرد این ربات ها پیش می آمد، کمی نتایج تغییر می کرد. مثلا وقتی صحبت از قابلیت تصمیم گیری در ربات ها می شد، گروه جوان تر از سرسختی خود در برابر ظاهر انسانی ربات ها دست برداشته و ربات هایی با ظاهری مابین انسان و ماشین را برای این جور کار ها مناسب می دانستند.

در مورد کاربردهای دیگر ربات ها، نظیر کمک در کارهای شخصی تر که با حریم خصوصی افراد در ارتباط هستند، مانند حمام کردن، هر دو گروه افراد جوان و پا به سن گذاشته، علاقه ای به ربات های انسان نما نداشتند. این امر دلیل ساده ای دارد، انسان ها در حریم خصوصی خود دوست ندارند کسی به آنها خیره شود، حتی یک ربات انسان نما!

نتایج این قبیل تحقیقات، دید مناسبی به طراحان ربات ها خواهد داد تا بتوانند ظاهر هر ربات را بسته به سن کاربر و نوع کاربری آن، طراحی کنند. جدا از این مسئله، این مطالعه نشان می دهد که روابط انسان ها با ماشین ها بسیار پیچیده تر از چیزی است که عموم مردم تصور می کنند. برای بسیاری، چهره دوست داشتنی و انسانی یک ربات، نه تنها جذاب نیست بلکه ترسناک نیز هست!


کد مطلب: 6221

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcc.iqea2bqisla82.html?6221

تيترآنلاين
  http://titronline.ir