تيترآنلاين - حدود 14 میلیارد دلار در خانه های مردم است - نسخه قابل چاپ

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس :

حدود 14 میلیارد دلار در خانه های مردم است

21 آبان 1391 ساعت 13:16

برخی از افراد با همکاری شرکت های وارداتی و بانکها اقدام به فاکتور سازی کرده و از ارز دولتی بهره مند می شدند


عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه بانکها در جریان رشد قیمت دلار به نوسان قیمتی دامن زدند، گفت: یکی از دلایل کمبود دلار در بازار، ذخیره سازی آن در خانه های مردم است و با بازگشت آن به بازار تعادل برقرار می شود.

سید ناصر موسوی لارگانی در گفت و گو با پانا با اشاره به اینکه تا قبل از ایجاد ممنوعیت معاملات در بازار توسط دلالان، گزارشهایی می رسید که بر اساس آن ارزها با بسته بندی بانک مرکزی و برخی بانکها در بازار توزیع می شود ، اظهار داشت: این موضوع نشان می دهد که بانکها در نوسانات اخیر نیز نقش داشته اند.

وی ادامه داد: البته نمی توان به صراحت سهم این بخش را مشخص کرد ، اما برخی از افراد با همکاری شرکت های وارداتی و بانکها اقدام به فاکتور سازی کرده و از ارز دولتی بهره مند می شدند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی سال گذشته از حساب بانکها به دلیل سوء استفاده از ارز دولتی برداشت کرد پس چرا مدیران این بانکها محاکمه نشدند، گفت: این بانکها در همان شرایط هم ادعای بانک مرکزی را رد کردند و استدلال کردند که نمی توان ارز دریافتی از بانک مرکزی را به قیمت ارز آزاد به فروش رساند.

وی افزود: عامل اصلی نوسان ارزی در کشور در حال حاضر ذخیره سازی ارز در خانه های مردم است که حدود 14 میلیارد دلار تخمین زده می شود، بدون آنکه به این ارز نیاز داشته باشند؛ در حال حاضر بسیاری از مردم دلار را یک کالای سرمایه ای می دانند و از آن برای حفاظت از سرمایه هایشان استفاده می کنند.

موسوی در خصوص اتاق ارزی نیز گفت: راه اندازی این اتاق ارزی توانست سیر صعودی قیمت کالاهای وارداتی را متوقف کند اما به دلیل تقاضای بالای مردم برای دلار، قیمت ها در بازار آزاد کنترل نشد.


کد مطلب: 5268

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcc.eqpa2bqi4la82.html?5268

تيترآنلاين
  http://titronline.ir