تيترآنلاين - ترک ها در هر 10 سال 1 کتاب می خوانند! - نسخه قابل چاپ

ترک ها در هر 10 سال 1 کتاب می خوانند!

ايبنا به نقل از اتحادیه دموکراتیک فرهیختگان ترکیه , 8 ارديبهشت 1391 ساعت 19:18

بر اساس این گزارش در ترکیه هر 10 سال 1 کتاب خوانده می شود! در همین گزارش آمده که در ژاپن سالیانه 25 کتاب، در سوییس 10کتاب و در فرانسه 7 کتاب خوانده می شود


هفته گذشته در ترکیه هفته کتابخوانی بود و پس از آن آماری جالب اما نه چندان خوشحال کننده برای مردم اين کشور منتشر شد. بر اساس این گزارش در ترکیه هر 10 سال 1 کتاب خوانده می شود! در همین گزارش آمده که در ژاپن سالیانه 25 کتاب، در سوییس 10کتاب و در فرانسه 7 کتاب خوانده می شود.

گورکان آوجی، رییس این اتحادیه درتوضیح علل این معزل به این نکته اشاره کرد که استراتژی کتاب خوانی که می بایستی قبل از ورود به مدرسه و بعد از دانشگاه به آن توجه می شد، در ترکیه جدی گرفته نشده است.

وی در ادامه افزود: به رغم سرمایه گذاری های انجام شده در مراکز فرهنگی، تحصیلی، علمی و استفاده از استراتژی کتاب خوانی در کتابخانه ها و تبدیل کتاب ها به کتاب های اینترنتی، تا کنون نتیجه ای گرفته نشده و بایستی از روش های کلاسیک و قدیمی کتاب خوانی دست کشیده و به ساخت کتاب های صوتی بپردازیم. به ويژه برای ایجاد عادت کتاب خوانی در جوانان، بایستی رويكردهاي متفاوتی اتخاذ کنیم. درغیر اینصورت آینده تركيه به تباهی کشیده می شود.

وی با اشاره به وجود 45 کتابخانه کودک، 14 کتابخانه آثار دستی، 55 کتابخانه سیار و جمعاً هزار و 125 کتابخانه درترکیه در برابر10هزار و 531 کتابخانه آلمان، 4هزار و 620 کتابخانه انگلستان و 5هزارو 209كتابخانه اسپانیا، تصریح كرد: "52 كتابخانه به دلایل گوناگونی در حال بسته شدن اند. بنابر گزارش داده های سال 2007، در مقابل 13 میلیون کتاب کتابخانه های ترکیه، در بلغارستان 46 میلیون کتاب، در روسیه 739 ميليون کتاب و در کتابخانه های آلمان بالغ بر 104 میلیون کتاب موجودند. این در حالی است که در مقابل 493 هزار و 500 عضو ثبت نام شده در کتابخانه های ترکیه، این تعداد در ایران به 7 میلیون نفر، در فرانسه به 16 میلیون و در انگلستان این تعداد به 35 میلیون نفر رسیده است. در آلمان برای هر 7 هزار و 500 نفر یک کتابخانه موجود است و در ترکیه براي 68 هزار و 500 نفر. این در حالی است که در ترکیه برای هر 95 نفر یک قهوه خانه موجود است. آمار سرانه کتاب در آلمان 25 هزار و میانگین آن در اروپا 16 هزار بوده و اين در حاليست كه آمار در ترکیه رقم 6 هزار را نشان می دهد."

آوجي با بیان این مطلب که در رده بندی نيازهاي عام در ترکیه، کتاب در رده ی 235 قرار دارد، افزود: اتحادیه AR-GE (مجموعه امور و كارهاي ابداعي كه بصورت سيستماتيك باعث افزايش سطح دانايي فرهنگي فرد يا جامعه يا زمينه ساز امور جديد است.) بر اساس یکی از گزارشات DESAM مبني بر "عادت مطالعه" در ترکیه، بیشتر کتاب های خوانده شده درباره موضوع هاي سیاسی و عشقي است. مردم ترکیه در سال تنها 6 ساعت وقت صرف خواندن كتاب می کنند. پايين بودن آمار کتابخوانی در ترکیه که حتي در سطحي پايين تر از برخي کشورهای آفریقایی است، به معزل بزرگي تبديل شده است. در ژاپن 14%، در آمریکا 12%، در انگلستان 12% و در فرانسه 21% افراد به طور منظم کتاب می خوانند و این در حالی است که در ترکیه از هر هزار نفر ، یک نفر مطالعه مي كند.

آوجي در پايان سخنانش گفت: به طور متوسط یک ژاپنی در سال 25، یک سوییسی در سال 10و یک فرانسوی در سال به طور میانگین 7 جلد کتاب می خواند ولي یک ترک در10 سال، تنها یک کتاب مطالعه می کند.


کد مطلب: 4574

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcb.zbaurhbsaiupr.html?4574

تيترآنلاين
  http://titronline.ir