تيترآنلاين - امکان سرمایه گذاری مردم در بازار طلا - نسخه قابل چاپ

امکان سرمایه گذاری مردم در بازار طلا

خبرگزاری ايرنا , 19 اسفند 1401 ساعت 14:27

برای مشتریانی که بیش از یک کیلوگرم طلا خریداری کنند، امکان تحویل فیزیکی شمش از طریق بانک ملت طی ۲۴ ساعت فراهم خواهد بود.


همواره بازار طلا به عنوان راهکاری برای سرمایه گذاری و حفظ ارزش پول مورد توجه مردم قرار داشته اما نوسانات شدید بازار طلا ریسک خرید این محصولات را زیاد کرده است، از سوی دیگر وجود طلای تقلبی در بازار به عنوان یک مشکل موجب می شود مردم عادی همواره در معرض خطر خرید طلا و مصنوعات طلای تقلبی باشند که برای رفع این معضل و با هدف کمک به جذب نقدینگی سرگردان، وزارت صمت پیگیر عرضه طلای استخراج‌شده از معادن داخلی به خریداران در قالب سازوکارهای مطمئن بورسی بوده است.

بر همین اساس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به عنوان یکی از سازمان‌های اصلی زیرمجموعه وزارت صمت در دی‌ماه امسال تقاضای صدور مجوز معاملات اوراق گواهی سپرده بر مبنای شمش را به بانک مرکزی ارائه و معاونت ارزی بانک مرکزی نیز موافقت خود را با طرح سازمان ایمیدرو اعلام کرد تا طلای استخراج‌شده از معدن زرشوران ایران در قالب معاملات اوراق گواهی سپرده بر مبنای شمش به عموم مردم عرضه شود. طبق توافق صورت گرفته راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده بر مبنای شمش طلا میان ایمیدرو، شرکت طلای زرشوران، بانک ملت و بورس کالا امروز پنجشنبه اجرایی شد که بر اساس آن سقف اوراق گواهی سپرده بر مبنای شمش طلا فعلاً تا سقف پنج تن که در واحدهای کوچک ۰.۱ گرم قابلیت خرید توسط مردم، شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خواهد بود. ذخایر طلای ایران در حدود ۳۶۰ تن بوده و امکان استفاده از این الگو برای سایر معادن تولیدکننده طلا میسر است، همچنین برای مشتریانی که بیش از یک کیلوگرم طلا خریداری کنند، امکان تحویل فیزیکی شمش از طریق بانک ملت طی ۲۴ ساعت فراهم خواهد بود.

مزیت عمده معاملات گواهی سپرده شمش طلا این است که سرمایه‌گذاران خُرد هم می‌توانند در بازار حضور یابند و قادر خواهند بود طلا را در قالب اوراق با پشتوانه ۱۰۰ سوت یا همان یک دهم گرم طلا در این بازار خریداری کنند. به طور مثال اگر قیمت هر گرم طلا (عیار ۹۹۵ قسمت در هزار) را ۳ میلیون تومان در نظر بگیرید با کمتر از ۳۰۰ هزار تومان می‌توانید در بورس کالا ۰.۱ میلی‌گرم طلا یا همان یک گواهی سپرده شمش طلا بخرید. نکته مهم در بازار این است که معاملات گواهی سپرده شمش طلا در سامانه معاملات ابزارهای نوین مالی بورس کالا انجام می‌شود. به این منظور مشتریان باید اقدام به اخذ کد معاملاتی بازار مالی از بورس کالا کنند. به این ترتیب همه مشتریان بازار مالی و همچنین همه مشتریانی که قبل از تاریخ ۱۸ اردیبهشت امسال (۱۴۰۱) اقدام به اخذ کد بازار مشتقه کرده‌اند، باید برای ثبت نام در سامانه جدید پذیرش مشتریان بورس کالا و دریافت کد بازار مالی اقدام کنند. براساس اطلاعیه مدیریت بازارهای مالی بورس کالای ایران، تا اطلاع ثانوی تمام اشخاص حقوقی (به غیر از صندوق های سرمایه گذاری کالایی پشتوانه طلا و بازارگردان) مجاز به خرید گواهی سپرده کالایی شمش طلا در نماد CD۱GOB۰۰۰۱ نیستند.


کد مطلب: 6473

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcb.zb0urhbafiupr.html?6473

تيترآنلاين
  http://titronline.ir