تيترآنلاين - سخنگوی اشتون: پیشرفت ها در مذاکرات ایران و 1+5 چشمگیر بود - نسخه قابل چاپ

سخنگوی اشتون: پیشرفت ها در مذاکرات ایران و 1+5 چشمگیر بود

ایرنا , 23 آبان 1392 ساعت 20:11

ما نمی خواهیم مذاکرات تا ابد ادامه داشته باشد و طبیعی است می خواهیم هر چه سریعتر به توافق دست بیابیم


مایکل مان سخگوی کاترین اشتون، نماینده سیاسی اتحادیه اروپا در گفت وگو با یک رسانه روسی، دور اخیر مذاکرات ایران و گروه 1+5 در ژنو را ثمربخش خواند که در آن پیشرفت های قابل توجه به دست آمد.

مان روز پنجشنبه در گفت وگو با رادیو دولتی صدای روسیه اظهار داشت: پیشرفت ها در مذاکرات ایران و 1+5 چشمگیر بود و دو طرف در طول سه روز مذاکرات فشرده از روز پنجشنبه هفته گذشته تا شنبه این هفته، در باره موضوعات مختلف گفت وگو کردند.

وی افزود: موضوعات مورد بحث ازجمله ابعاد فنی آن بسیار پیچیده بود و تصادفی نیست که مذاکرات در باره مسأله هسته ای ایران با کمابیش موفقیت از 10 سال پیش جریان دارد. این مسأله را نمی توان با یک تلاش یا یک دور مذاکره حل و فصل کرد.

وی با بیان اینکه در مذاکرات ژنو واقعاً به پیشرفت هایی دست یافتیم، اظهار داشت: اما نتوانستیم موافقت نامه نهایی را که بسیاری در انتظار عقد آن بودند، تنظیم کنیم.

مان گفت: نکته اصلی را خانم کاترین اشتون پس از مذاکرات ژنو بیان کرد که مسأله هسته ای ایران را بسیار پیچیده خواند و بر دقت طرف های شرکت کننده برای اقدام صحیح در این زمینه تأکید کرد.

سخنگوی اشتون گفت: طرف های مذاکره کننده در باره مسأله هسته ای ایران هفته آینده بار دیگر در ژنو گرد هم می آیند تا به پیشرفت های بیشتری در روند حل این مسأله دست یابند.

مان در پاسخ به این سؤال که چه موانعی مانع دستیابی به توافق در مذاکرات با ایران می شود، اظهار داشت: همان مسایلی که در جریان هر مذاکره ای ممکن است بروز کند.

وی یاداوری کرد: مذاکرات در قالب 1+5 شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان و به ریاست خانم اشتون و با شرکت هیأت ایرانی برگزار می شود و هدف نهایی آن تنظیم موافقت نامه نهایی خوب است.

وی اضافه کرد: ایران باید به جامعه جهانی اطمینان دهد که برنامه هسته ای آن ماهیت صلح آمیز دارد و این که مقامات ایرانی، علاقه مند به اجرای برنامه هسته ای نظامی نیستند.

سخنگوی اشتون با بیان اینکه این کار برای طرف ایرانی دشوار است و آنها باید مسیر طولانی را بپیمایند، اظهار داشت: آنها در چند سال اخیر واقعاً تلاش زیادی در این زمینه کرده اند و باید سعی کنیم تا آنها بطور شایسته در روند حل مسایل هسته ای مشارکت کرده و تعهداتی را برای دادن اطمینان به جامعه جهانی در باره برنامه هسته ای خود برعهده گیرند.

وی افزود: اینها همه با دشواریهای سیاسی و فنی همراه است و زمان زیادی می برد و باید تمام جزییات را بدقت بررسی کرد.

مان گفت: پس از مذاکرات ژنو، اخبار و اطلاعات زیادی گاهاً بی اساس در رسانه های خبری منتشر شدند که علت هایی برای توضیح عدم موفقیت این مذاکرات بیان کرده بودند اما باید واقع بین بود و این واقعیت را درک کرد که پس از 10 سال مذاکرات بی نتیجه، تنظیم موافقت نامه در یک شبانه روز دور از واقعیت است.

وی افزود: زمانی که طرف های مذاکره کننده دیدار می کنند و در طول مدت طولانی به گفت وگو می پردازند، نیاز به وقفه کوتاه هست تا به کشور خود برگردند و با سران سیاسی کشور در باره روند مذاکرات رایزنی کنند.

مان در پاسخ به این سؤال که کدام اختلافات مانع مذاکره با ایران می شود، اظهار داشت: برای ما به عنوان برگزار کنندگان مذاکرات، لازم است تا در هیچ گونه مباحثه عمومی یا تسویه حساب شرکت نکنیم و ما در انجام این گونه حرکات، ذینفع نیستیم و فقط علاقه مند به پرداختن به جزییات مذاکرات هستیم.

وی افزود: من نباید وارد جزییات شوم و اسرار مذاکرات نباید فاش شود.

مان، نسبت به نتایج مذاکرات هسته ای ایران ابراز خوش بینی کرد و گفت: طبق برنامه رییس جمهوری جدید ایران، برنامه هسته ای این کشور باید برای جامعه جهانی شفاف باشد.

سخنگوی اشتون گفت: وزیر امور خارجه ایران به عنوان مذاکره کننده ارشد هسته ای این کشور تلاش می کند از این اصل پیروی کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآوری کرد: هدف اصلی خانم اشتون تلاش برای ادامه مذاکرات است و در دورهای آینده آن مسایل مهم برای دستیابی به توافق نهایی مورد بحث قرار گیرد.

مان در پاسخ به این سؤال که آیا می توان انتظار نتایج جهشی در آینده نزدیک داشت، اظهار داشت: پیش بینی کردن همیشه با خطا همراه است با این وجود ما نمی خواهیم مذاکرات تا ابد ادامه داشته باشد و طبیعی است می خواهیم هر چه سریعتر به توافق دست بیابیم.

وی اضافه کرد: اما نتایجی که به دست می اید باید پایدار باشد و امیدوارم طرف ایرانی هم به این نتیجه رسیده باشد که به مذاکرات طولانی نیازی ندارد.

مان افزود: فکر نمی کنم در زمان حاضر مساله ای مذاکره با ایران را تهدید کند و اطمینان دارم در هفته آینده شاهد ثمرات گفت وگو با ایران خواهیم بود


کد مطلب: 6257

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcb.sb0urhb5ziupr.html?6257

تيترآنلاين
  http://titronline.ir