اوباما نلسون ماندلا را فردي الهام بخش براي خود توصيف کرد

واحد مركزي خبر , 15 آذر 1392 ساعت 3:07

من صحبت های وی را گوش می کردم و نوشته های او را می خواندم ، روزی که او از زندان آزاد شد این حس به من دست داد که انسان وقتی امیدوار باشد چه کارهایی می تواند انجام دهد


رئیس جمهور آمریکا گفت جزو میلیون ها نفری است که از نلسون ماندلا الهام گرفته اند.
به گزارش شبکه ی تلویزیونی سی ان ان ؛باراک اوباما در کنفرانسی خبری در کاخ سفید در واکنش به خبر درگذشت نلسون ماندلا رهبر مبارزه با آپارتاید در آفریقای جنوبی گفت:
نلسون ماندلا در جریان محاکمه ی خود در سال هزار و نهصد و شصت و چهار گفته بود که « من با سلطه ی سفید و سیاه نبرد می کنم، من ایده ی بسیار خوب یک جامعه ی دمکراتیک و آزاد را در ذهن دارم که در آن همه ی افراد با فرصت های برابر و با سازگاری زندگی کنند، امیدوارم که برای این ایده زندگی کنم و به آن دست یابم اما اگر لازم باشد آماده ام که برای این ایده ی بسیار خوب جان خود را از دست بدهم».
باراک اوباما گفت:
نلسون ماندلا برای رسیدن به این ایده آل زندگی کرد و این ایده را به واقعیت تبدیل کرد. وی بیش از آنچه که از هر انسانی انتظارش می رفت دستاورد داشت.ما یکی از بانفوذ ترین، شجاع ترین و بهترین انسان ها را از دست دادیم.
وی افزود:وی با فدا کردن آزادی خود برای آزادی دیگران ، آفریقای جنوبی را متحول کرد و همه ی ما را متحول کرد. سفر وی از جایگاه یک زندانی به یک رئیس جمهور ، این وعده ی دلگرم کننده را در خود دارد که انسان ها و کشورها می توانند وضعیت بهتری پیدا کنند. تعهد وی به انتقال قدرت و آشتی با کسانی که زندانی اش کرده بودند نمونه ای بود که همه ی بشریت باید از آن درس بگیرد.
باراک اوباما گفت:نلسون ماندلا زمانی گفته بود که من یک قدیس نیستم مگر اینکه فکر کنید که یک قدیس فرد گناهکاری است که مدام تلاش می کند.
اوباما گفت:من جزو میلیون ها فردی هستم که از زندگی نلسون ماندلا الهام گرفتند. نخستین اقدام سیاسی من در زندگی و نخستین اقدام من در عرصه ی سیاست اعتراض علیه آپارتاید بود. من صحبت های وی را گوش می کردم و نوشته های او را می خواندم ، روزی که او از زندان آزاد شد این حس به من دست داد که انسان وقتی امیدوار باشد چه کارهایی می تواند انجام دهد. من مثل خیلی ها در سراسر دنیا نمی توانم زندگی خود را بدون الگوی ماندلا تصور کنم. تا زمانی که من زنده ام از وی درس خواهم گرفت.
باراک اوباما گفت:به مردم آفریقای جنوبی می گویم که یک آفریقای جنوبی آزاد در صلح و آرامش الگویی برای دنیا است و میراث ماندلا برای کشورش نیز همین بود. ما احتمالا بار دیگر شاهد افرادی مثل نلسون ماندلا نخواهیم بود.هرگز نباید تاثیر یک نفر را نباید دست کم گرفت. ماندلا فردی تاریخ ساز شد که یاد و خاطره اش گرامی داشته می شود .


کد مطلب: 6292

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdca.onik49nuu5k14.html?6292

تيترآنلاين
  http://titronline.ir