تيترآنلاين - قد بلند بر افزایش خطر ابتلا به بیماری ها تاثیر دارد - نسخه قابل چاپ

قد بلند بر افزایش خطر ابتلا به بیماری ها تاثیر دارد

15 خرداد 1401 ساعت 4:05

یک مطالعه جدید نشان می دهد که اگر قد شما از حد متوسط بالاتر باشد، ژن های شما ممکن است بر خطر ابتلا به انواع بیماری ها تأثیر بگذارد


این خطرات شامل خطر بیشتر اختلال ریتم قلب، فیبریلاسیون دهلیزی و وریدهای واریسی، و خطر کمتر بیماری عروق کرونر قلب، فشار خون بالا و کلسترول بالا است. سایر محققین قبلاً یافته‌های مشابهی را گزارش کرده بودند.

به گزارش تیترآنلاین به نقل از مهر، این مطالعه جدید ارتباط‌های جدیدی بین بلند قد بودن و افزایش خطر آسیب عصبی منجر به نوروپاتی محیطی و همچنین عفونت‌های پوستی و استخوانی مانند زخم پا را نشان داد. به گزارش مدیسن نت دکتر «سریدهاران راگاوان»، محقق ارشد از دانشگاه کلرادو، گفت: «اما تنها قدبلند بودن به این معنا نیست که شما به یکی از این مشکلات مبتلا خواهید شد.»

وی در ادامه افزود: «در حالی که افراد نمی‌توانند ژنتیک خود را تغییر دهند، بسیاری از مطالعات نشان داده اند رفتارهای سالمی که افراد می‌توانند آنها را کنترل و اصلاح کنند، می‌تواند نقش حفاظتی داشته باشند.» برای این مطالعه، تیم تحقیق داده‌های بیش از ۲۵۰ هزار شرکت‌کننده را جمع‌آوری کرد و بیش از ۱۰۰۰ ویژگی و شرایط را در میان آنها بررسی کرد.

راگاوان خاطرنشان کرد: «رشد و متابولیسم مربوط به قد با بسیاری از جنبه‌های سلامت مرتبط است.» وی گفت: «در برخی موارد، مکانیسم ناشی از اثرات فیزیکی قد بلند است تا یک فرآیند بیولوژیکی. به عنوان مثال، ارتباط بین قد و اختلالات مزمن گردش خون وریدی اندام تحتانی ممکن است به فاصله فیزیکی و فشار متفاوت در سیستم گردش خون مرتبط باشد که بر افراد قد بلندتر در مقایسه با افراد کوتاه قد تأثیر می‌گذارد.»

وی گفت: «سایر ارتباط‌ها ممکن است ناشی از فرآیندهای بیولوژیکی مرتبط با قد و فیزیولوژی باشد.» به گفته محققان، در حالی که تأثیر قد در ایجاد یک بیماری پزشکی ممکن است در کل جمعیت قابل توجه به نظر برسد، اما این خطر در سطح فردی اندک است و اغلب می‌تواند با یک سبک زندگی سالم جبران شود.


کد مطلب: 6472

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdca.0nik49nyu5k14.html?6472

تيترآنلاين
  http://titronline.ir