تيترآنلاين - شیوع بالای اختلالات تطابقی چشم در کشور - نسخه قابل چاپ

شیوع بالای اختلالات تطابقی چشم در کشور

6 آذر 1392 ساعت 14:24

گاهی پس از عمل‌های جراحی انکساری مثل لیزیک و لازک مشکلاتی در سیستم تطابقی چشم ایجاد می‌شود و همچنین مشکلات تطابقی گاهی باعث مشکل در یکسان سازی تصاویر در مغز می‌شود


شاید به دلیل اختلال عملکرد چشم‌هایتان با علائمی مثل سردرد، سوزش، خارش، آبریزش، گم شدن تصاویر و حرکت کردن خطوط هنگام مطالعه و اختلال در دید مواجه شوید که شاید همه این موارد ناشی از اختلالات تطابقی چشم باشد. 

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومی انجمن علمی اپتومتری ایران، محمدرضا زرین درباره این اختلالات چشم گفت: سیستم تطابق چشم مانند دوربین عکاسی تصویر را در تمام فاصله‌ها تنظیم کرده و تصویری شفاف برای سیستم مغزی ایجاد می‌کند.

وی گفت: این سیستم ممکن است دچار اختلالاتی مانند اختلال عصبی در عملکرد، پرکاری و کم کاری این سیستم شده و عواملی مانند بیماری‌های چشمی و عمومی و همچنین داروهای مختلف مثل داروهای چشمی و عمومی روی عملکرد این سیستم تاثیر گذاشته و این سیستم را دچار اختلال کنند.

زرین با اشاره به اینکه شیوع اختلالات تطابقی درصد بالایی دارد گفت: متخصصان اپتومتری نقش مهمی در بررسی، تشخیص و درمان این اختلالات دارند.

به گفته این متخصص اپتومتری افراد مبتلا به این اختلالات تطابقی غالباً در دید نزدیکشان دچار مشکل می‌شوند. سردرد، سوزش ، خارش، آبریزش، گم شدن تصاویر و حرکت کردن خطوط هنگام مطالعه و اختلال در دید دور از دیگر علایم این بیماری است.

وی افزود: اختلالات تطابقی چشمی در افرادی که عمدتاً کارهای چشمی حساس دارند بیشتر دیده می‌شود. این اختلالات کیفیت زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد و عملکرد وی را با مشکل مواجه می‌کند.

دبیر کنگره فوق تخصصی اختلالات تطابقی چشم، عامل وراثت را در بروز این اختلالات موثر دانست و گفت: بیماری‌هایی مثل دیابت که تأثیر زیادی در اختلالات تطابقی دارد تاثیرپذیر از وراثت هستند. همچنین تیروئید و آب سیاه که ریشه وراثتی دارند روی سیستم تطابقی تأثیر می‌گذارند.

زرین درباره روش‌های درمانی این اختلالات تطابقی توضیح داد: بسته به اینکه چه نوع اختلالی برای بیمار تشخیص داده شود گاهی با عینک‌های مخصوص درمان انجام می گیرد. تمرینات چشمی نیز از راهکارهای درمانی این بیماری هستند.

وی با بیان اینکه گاهی پس از عمل‌های جراحی انکساری مثل لیزیک و لازک مشکلاتی در سیستم تطابقی چشم ایجاد می‌شود و همچنین مشکلات تطابقی گاهی باعث مشکل در یکسان سازی تصاویر در مغز می‌شود 

سمینار فوق تخصصی اختلالات تطابقی چشم هفتم آذر در سالن همایش های رازی برگزار می‌شود و 5 امتیاز بازآموزی دارد.


کد مطلب: 6274

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdca.0nik49nuy5k14.html?6274

تيترآنلاين
  http://titronline.ir